Планът на Лондон за спасение може да се окаже недостатъчен за Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
149

Страната е изправена пред най-голямото икономическо свиване от три века насам и се насочва към десетилетия на прекомерен дълг и бюджетен дефицит

Снимка: Bloomberg L.P.

Смелите планове на британския финансов министър Риши Сунак за рекордно увеличаване на разходите за подпомагане на икономиката могат да се окажат недостатъчни, за да предотвратят увеличаването на безработицата до нива, каквито не са били регистрирани през последните три десетилетия.

Икономическите данни от вторник (14 юли) показват, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Великобритания нараства много по-бавно от очакваното през май. Финансовото министерство представи след това прогнози, с които сигнализира, че щетите, нанесени от пандемията от коронавирус, ще продължат да въздействат върху икономиката години напред. Нивото на безработицата може да нарасне до 12% до края на 2020 г., като при най-мрачния сценарии то може да достигне своя пик от 13,2% в началото на следващата година, съобщава Bloomberg.

Тези проценти при безработицата показват, че поне още 4 млн. души в страната ще изгубят работата си.

Данните обаче не взимат предвид обещанието на Сунак от миналата седмица за натрупване на допълнителни 30 млрд. паунда разходи за съживяване на растежа на икономиката и за защита на работните места. Този пакет от стимули обаче беше разкритикуван, че не е достатъчно обширен, за да предпази индустриите, особено онези, най-силно засегнати от пандемията.

Сунак също така изключва удължаването на централната част на неговата програма – онази, която подкрепя компаниите при изплащането на заплатите на работниците – след края на октомври.

„С безработицата, която се очаква да достигне или дори да надмине пика си през 1980-те години на миналия век, финансовият министър рискува значително, като не предостави допълнителна подкрепа за търсенето и заетостта в най-тежко засегнатите сектори на икономиката“, коментира Джеймс Смит, ръководител в Resolution Foundation. „Рискът от това 1,3 милиона работници да останат без работа трябва да подтикне финансовият министър да обмисли по-нататъшни действия по отношение на работните места“, добавя още Смит.

Рискът от двуцифрено ниво на безработицата може да бъде политически вредно дори за популярен министър като Сунак. Премиерът Борис Джонсън постави създаването на работни места в най-бедните райони на страната в центъра на своята кампания, която му осигури избиране през миналата година.

По-бавното възстановяване може да принуди финансовия министър да преразгледа обещанието си за прекратяване на програмата за подпомагане на работниците през октомври в момента, в който той представи своята актуализация на бюджета през есента. Опозиционната Лейбъристка партия вече го призова да продължи да подкрепя поне най-засегнатите сектори като хотелиерството и изкуствата.

Спадът изтри от брутния вътрешен продукт на Великобритания почти 20% през последните три месеца. Активността нарасна, след като ограничителните мерки бяха облекчени през юни и юли, но пред Великобритания, наред с много други държави, остава още дълъг път преди страната да се насочи към пълно възстановяване.

Службата за бюджетна отговорност (OBR) заяви, че тази година икономиката на страната ще се свие с 14,3% въз основа на своя песимистичен сценарий.

Дори при най-оптимистичната прогноза се наблюдава спад от повече от 10%, което би представлявало най-дълбокото понижение на от три столетия. Бюджетният дефицит ще се увеличи с 13% до 21% спрямо БВП, а нетният дълг ще остане над нивото от 100% през следващите няколко години.

OBR заяви, че правителствата трудно ще финансират дефицита си, ако дългът продължи своята възходяща тенденция. Според основния сценарий, фискалното затягане, равняващо се на 2,9% от БВП, или на повече от 60 млрд. паунда днес, при повишаването на данъците или при намаляване на разходите ще е необходимо да се извършва „всяко следващо десетилетие“, за да се върне дългът към по-устойчивото ниво от 75% от БВП до 2070 г.

По статията работиха: Аспарух Илиев, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!