Нови данни за британския пазар на труда побутват АЦБ към увеличение на лихвите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
105

Британските работодатели са увеличили броя на служителите си до нов рекорд през септември

Снимка: Архив Ройтерс

Британските работодатели са увеличили броя на служителите си до рекорден връх през септември, малко преди края на правителствената програма за субсидии на заплатите, което потенциално може да накара Английската централна банка (АЦБ) да прибегне към първо повишаване на лихвените проценти след пандемията.

Нови данни, публикувани във вторник, показват най-голямото увеличение на месечна база на броя на служителите – с 207 хиляди повече спрямо август. Работодателите са се обръщали все повече към агенции за подбор на персонал, за да намерят служители, а възстановяващите се компании в сферата на настаняването и храните са създали нови работни места, съобщава Ройтерс.

Отделни официални данни от вторник показват, че нивото на безработица е спаднало до 4,5% през трите месеца до края на август спрямо 4,6% за периода май-юли, както очакваха икономисти в проучване на Ройтерс.
Броят на свободните места във Великобритания е нараснал до рекордно високо ниво, показват още данните на националната статистика. Свободните места са достигнали 1,1 млн. за периода между юли и септември, което е най-висото им равнище от началото на 2001 г.

АЦБ, която се готви да стане първата голяма централна банка, повишила основните лихви от началото на пандемията от коронавируса, следи внимателно данните, за да види колко души са останали без работа след края на държавната програма за помощи.

Около 1 млн. души вероятно са били част от схемата, приключила на 30 септември, показват оценки на мозъчния тръст Resolution Foundation.

Според макро и инвестиционния стратег в HSBC Asset Management Хусейн Мехди данните оставят отворена възможността АЦБ да повиши лихвите преди края на годината.

„Данните показват продължаващо подобрение в здравето на британския пазар на труда, макар че е твърде рано да се оцени влиянието от края на схемата през септември“, допълва той.

„Неотдавнашният ястребов тон на членовете на Комисията по парична политика предполага, че инфлационните опасения привличат вниманието, снижавайки летвата за увеличение на лихвените проценти. Приличен доклад за заетостта през октомври може да отвори вратата за повишение още на срещата през декември“.

АЦБ следи и ръста в заплащането, опитвайки се да прецени колко устойчиво е скорошното ускоряване на инфлацията.

Средното седмично заплащане за периода юни-август е със 7,2% по-високо спрямо същия период на 2020 г., забавяйки се спрямо предишната оценка за ръст от 8,3%.

Без бонусите заплащането е нараснало с 6,0% през периода, също губейки инерция.

Според Националната статистическа служба основният темп на нарастване на заплатите, взимайки предвид как загубата на работни места по време на пандемията е засегнала най-вече нископлатените работници, е на ниво между 4,1% и 5,6% за редовно плащане в номинално изражение. За сравнение, ръстът бе 3% преди пандемията.

Финансовият министър Риши Сунак заяви, че правителството е отдадено да помогне на хората да намерят работа след края на помощната схема.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!