Наемите във Великобритания растат с най-бързия си темп от 7 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
200

Наемодателите, самите те изправени пред натиск от по-високите си ипотечни лихви, прехвърлят разходите си на наемателите

Снимка: unsplash.com

Наемателите на имоти, които са собственост на частни наемодатели, във Великобритания са изправени пред най-стръмния ръст на наемите, откакто започва да се води подобна статистика преди седем години, показаха официални данни.

Наемите са се увеличили с 4% миналата година, след като наемодателите, самите те изправени пред натиск от по-високите си ипотечни лихви, са прехвърлили тези разходи, съобщава BBC.

Една четвърт от наематели, анкетирани през декември, казват, че наемът им е бил вдигнат през последните шест месеца, съобщи Националната статистическа служба (ONS)

Наемателите пропорционално заделят повече за разходи за жилище, отколкото собствениците.

Средно 24% от седмичните им разходи отиват за жилище в сравнение с 16% за тези с ипотека, каза ONS въз основа на последните данни от 2021 г.

Майрън Джобсън, старши анализатор по лични финанси в Interactive Investor, казва: „По-високите наеми са придружени с по-високи сметки за електричество, което продължава да притиска бюджетите“.

„Ситуацията е сложна, ако търсите нов имот под наем. Много наематели може да решат да останат на съществуващите договори за наем с фиксирана сума, а не да поемат риска да се преместят и да дават повече за наем“.

Все повече хора казват, че им е трудно да си позволят наема или ипотечните си плащания, като броят им се е увеличил от 27% в края на септември до 31% в средата на декември.

По-висок дял (45%) от пълнолетните с ипотеки съобщават, че се тревожат за промените в лихвите по ипотеките.

Има стръмен ръст на ипотечните разходи през 2022 в резултат отчасти на обречения минибюджет, предложен от бившия премиер Лиз Тръс. Лихвите се вдигнаха, след като пазарите реагираха неблагоприятно на обещанията за намаляване на данъците, без да се обясни как ще бъде финансирано това.

Средните разходи за нова, двегодишна ипотека с фиксирана лихва намаляват бавно, откакто пазарите се стабилизираха, но все още са много по-високи, отколкото бяха преди година на ниво от 5,78%.
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!