Мит е рискът да се пие вода при раждането

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
220

Ограничението да не се приема храна и вода по време на раждането

ще се преразгледа от медицинската общност. Такъв повод дава международен научен екип, който в метаанализа си стига до извода, че няма никакви рационални основания за това ограничение.

Забраната да се пие вода и консумира храна по време на раждане става практика след четиридесетте години, заради опасения да не попадне стомашно съдържимо в трахеята по време на родилния процес или налагащо се бързо преминаване към цезарово сечение с обща анестезия. Ограничението все още стои в родилните домове в развиващите се страни, въпреки че в съвременната акушерска практика при цезарово сечение упойките вече са локални, спинални, а при общата анестезия значително е снижен рискът от аспирация.

Иначе на раждащите преди не им е било забаранявано да се подкрепят с храна и пият вода по време на родилния процес, за да съберат сили и се справят с изтощението и предизвикателството на раждането.

Специалисти от Великобритания, Канада и Южна Америка анализират 19 проучвания, в които са включени общо 3130 жени, при които рискът раждането да премине по спешност оперативно и под пълна упойка е бил нисък. На част от участничките в него им е било позволено по желание да отпиват повече от няколко глътки вода и/или да се подкрепят с храна по време на раждането, като са били разиграни различни версии: едни са можели да приемат само вода, други течности и храна с някои малки изключения, като прием на газирани напитки. Раждането е протичало както по вагинален път, така и чрез оперативно родоразрешение, а състоянието на новородените е било оценявано чрез теста на Апгар, измерваната е и кръвната им захар.
dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!