Марк Зукърбърг имал план как да балансира разпределението на богатствата по света

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
425

Основателят на Facebook Марк Зукърбърг смята, че има

план как да балансира разпределението на богатствата по света. Това може да се постигне като всеки има достъп до интернет, казва самият той в интервю за сп. Wired.

“Най-богатите 500 млн. души имат много повече пари от останалите 6 млрд. взети заедно. Това се решава като всички са онлайн и в икономиката на познанието – като изградиш глобалния интернет”, коментира Зукърбърг.

Според него от този проблем страдат и много хора в иначе развитите държави. “Тази година водих урок в едно средно училище и много ученици там нямаха достъп до интернет у дома. Чака ни много работа и в САЩ”, допълва той.

Зукърбърг споделя, че е наясно, че това няма как да стане в рамките на няколко месеца и от една компания. Така той оправдава и създаването на алианса Internet.org, в който участват Facebook, Nokia, Samsung, Ericsson, Opera, Qualcomm, MediaTek. Той смята, че съвместната работа между компаниите и правителствата е единственият начин, по който интернет може да стане наистина глобална мрежа, която се използва от всеки.

Сред основните начини да осъществи това, Зукърбърг свързва със създаването на технологии, които да направят трансфера на данни по-евтин. “В началото на тази година, средностатистическият потребител е използвал по 12МВ на ден за Facebook приложението в Android. Мисля, че с много малко промени можем в близките две години да намалим трафика до 1МВ дневно. Но тъй като и 1MB все още е твърде много за голяма част от света, въпросът ствава можем ли да стигнем до половин мегабайт или една трета”, казва основателят на социалната мрежа.

Това може да стане чрез разработването на технологии за компресия на данните, които ще са особено полезни при видеото, допълва той и споделя, че алиансът е отворен за нови членове по всяко време. Той очаква в даден момент да се присъединят Google и Microsoft.

Едно от основните желания на Зукърбърг е основните услуги като съобщения, търсачки, социални мрежи, Wikipedia, информация за времето и фондовите борси, да са безплатни за достъп от всяко устройство. “За мен това е пулът на интернет. Искаме да направим услугата така, че просто да работи и всеки дори този, който не може да си позволи мобилен интернет по стария модел, да може да влезе в магазин, да вземе телефон и да получи този основен интернет достъп”, допълва той.

Според него този модел няма да носи загуби на компаниите, а напротив, в дългосрочен план ще е печеливш. Той смята, че търсачките и социалните мрежи са портали към допълнително онлайн съдържание. Като те са безплатни, повече хора ще откриват повече интересно за тях съдържание, което ще ги кара да използват повече трафик, което ще е добре за операторите.

Зукърбърг обръща внимание и на критките, които неговият Internet.org проект получи. А те са главно, че идеята е просто завоалиран бизнес проект на Facebook, който търси финансова изгода за компанията и я представя като благородна кауза.

“Ако искахме да се фокусираме върху правенето на пари, правилната за нас стратегия е да работим в развитите страни и за хората, които вече са във Facebook, за да увеличим техния престой там. Нашата услуга е безплатна и в много страни още няма развит рекламен пазар. Така че за много дълго време това няма да ни носи печалби. Но съм готов да направя тази инвестиция, защото мисля, че е наистина полезна за света”, отговаря Зукърбърг.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!