Лондон започва разследване на сделката Nvidia-Arm по съображения за сигурността

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
76

Схемите на чиповете на Arm се използват от почти всички производители на смартфони

Снимка: Bloomberg

Британското правителство стартира задълбочено разследване по придобиването на британската технологична компания Arm от американската Nvidia по съображения за националната сигурност, с което издига още едно препятствие пред сделката за 54 млрд. долара, съобщава Financial Times.

Министърът по дигитализацията и културата Надин Дори е наредила разследване фаза 2 на сделката по съображения от обществен интерес, което означава, че сега тя ще бъде подложена на пълно разследване по проблеми, свързани със сигурността и конкуренцията. Британският антитръстов орган разкри „сериозни опасения за конкуренцията“ със сделката през юли.

В писмо до страните, публикувано във вторник, правителството казва: „Министърът вярва, че разпространението на технологията на Arm прави достъпността и надеждността на Arm IP необходими за националната сигурност“.

Схемите на чиповете на Arm се използват от почти всички производители на смартфони.
Правителството заяви, че Националният център за киберсигурност също е идентифицирал „няколко потенциални риска за националната сигурност“ в резултат на сделката.

В изявление Дорис казва, че Arm заема „уникално място в глобалната технологична верига на доставки и трябва да сме сигурни, че последиците от тази сделка са изцяло обмислени“.

Nvidia договори закупуването на базираната в Кеймбридж Arm – по-рано едно от бижутата в британския технологичен сектор – от японската SoftBank миналата година в най-голямата сделка досега в глобалната индустрия на полупроводниците. Оттогава сделката беше блокирана от регулаторни проучвания във Великобритания, Брюксел и Китай, принуждавайки Nvidia да признае през август, че е малко вероятно да получи одобрение на сделката в рамките на 18 месеца, както се надяваше.

Във вторник Nvidia заяви: „Планираме да адресираме първоначалните възгледи на антитръстовия орган за влиянието на транскацията върху конкуренцията и ще продължим да работим с британското правителство, за да намерим решение на всички негови опасения“. Компанията заяви, че сделката ще „помогне да се ускори Arm и да се засили конкуренцията и иновациите, включително във Великобритания“.

Схемите на Arm се използват в устройства, включително смартфони, умни телевизори и автономни автомобили и на тях се разчита сериозно от конкуренти на Nvidia – нещо, което според регулаторите представлява проблем. Органът по конкуренцията и пазарите (CMA) откри „сериозни опасения за конкуренцията“ със сделката през лятото, твърдейки, че Nvidia може да навреди на конкурентите, ограничавайки достъпа до технологията на Arm или повишавайки цените. Nvidia обеща да запази отворен модел на лицензиране, а главният изпълнителен директор Дженсен Хуанг заяви, че няма намерение да „заглушава“ доставките на Arm към някой клиент.

CMA сега ще има 24 седмици да извърши разследването си, преди да представи финалния си доклад пред правителството и може да удължи този срок с още 8 седмици.

Регулаторите в ЕС също са обезпокоени, че Nvidia може да навреди на конкурентите си и да ограничи иновациите чрез покупката на Arm. Крайният срок за проучването на ЕК е 15 март 2022 г., макар че то може да бъде удължено, допълнително отлагайки сделката.

Въпреки регулаторния натиск Масайоши Сон, главен изпълнителен директор на японския собственик на Arm SoftBank, заяви пред инвеститори по-рано този месец, че очаква сделката да получи одобрение. По време на разговора около финансовия отчет той каза: „Регулаторите искат да проучат [сделката] много внимателно и преминаха на втори етап, но все още вярвам, че този преглед ще бъде преминат успешно“.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!