Лидерите на ЕС одобриха единодушно споразумението за Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
114

Приета е съвместна декларация, която да позволи споразумението да влезе в сила на 30 март 2019 г.
Снимка: Ройтерс

Лидерите на 27-те страни от ЕС одобриха единодушно споразумението за излизане на Великобритания от съюза, обяви тази сутрин председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от осведомителните агенции, предава БТА.

“ЕС-27 одобри Споразумението за напускане и Политическата декларация за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство”, каза Туск след по-малко от час от началото на срещата на върха на блока в Брюксел.

Президентът на Литва Далия Грибаускайте заяви след заседанието, че “сделката за Brexit е одобрена, но процесът по напускане е далеч от своя край”.
Лидерите на 27-те, оставащи в съюза държави, приеха съвместна декларация, в която поемат ангажимента да предприемат необходимите мерки, за да може споразумението да влезе в сила на 30 март 2019 г., така че “да се осигури организирано напускане”. В декларацията се обещава “възможно най-близко партньорство с Обединеното кралство” след раздялата и се изказва благодарност за усилията на главния преговарящ на ЕС Мишел Барние. Освен това 27-те държавни и правителствени ръководители призовават британския парламент да одобри сделката.

Денят е исторически, но в негативен план. Една държава, и то не каква да е, като Великобритания, напуска ЕС. Това е тъжен ден, коментира премиерът Бойко Борисов по повод решението на Европейския съвет да подкрепи постигнатото споразумение по оттеглянето на Великобритания от ЕС.
Това далеч не е краят на целия процес, тепърва две плюс две години има за договарянето на бъдещите отношения, отбеляза премиерът пред български журналисти в Брюксел. Преди това Европейският и британският парламент трябва да одобрят споразумението, което днес подкрепяме, добави той.

За българските граждани, които живеят във Великобритания, за българските фирми и бизнес, положихме огромни усилия, посочи Борисов. Той отбеляза, че споразумението предвижда уреждането на статута на европейските граждани, които живеят, работят и учат във Великобритания, с реципрочни гаранции. Европейският съвет е приел предложението на България да наблюдава внимателно спазването на правата и интересите на гражданите и поддържането на условия на равнопоставеност. Премиерът съобщи, че нашата страна е работила заедно с Полша по въпроса за квотите на вредните емисии след напускането на Великобритания.

Нямаме никакъв повод да кажем, че днес нещо добро се случва. Поне някакви правила са уредени за излизането, добави Борисов.

По повод бъдещите отношения с Лондон той посочи, че ще се настоява за запазването на тясното сътрудничество по линия на специалните служби, на борбата с тероризма, неразпространението на ядрено оръжие, трафика на хора и наркотици, финансовите преводи. По неговите думи в тези области се предвижда Великобритания “буквално да е част от ЕС”, защото има много мощни и добри служби и е изключително важен партньор.

Трудно ми е да си представя как ще се развиваме занапред без Великобритания. Нашето желание би било да няма визи, това би било голямо връщане назад, заяви премиерът в отговор на въпрос, свързан с възможностите за по-трудно пътуване и установяване на Острова след раздялата.

Споразумението за Brexit е възможно най-доброто, заяви днес председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер преди срещата на върха на ЕС, цитиран от Ройтерс. Юнкер каза, че сега не мисли за хипотетичния вариант парламентът в Лондон да отхвърли сделката, но подчерта, че ако това стане, фундаменталната позиция на ЕС няма да се промени. Председателят на ЕК добави, че според него Камарата на общините ще одобри сделката.

Според президента на Франция Еманюел Макрон Brexit е знак, че ЕС трябва да се реформира. Той заяви, че днес не е ден нито за радост, нито за скръб и че Обединеното кралство трябва да вземе своето суверенно решение. По думите му Франция е настоявала за справедлива търговска конкуренция от британска страна след Brexit и за реципрочна договореност за риболова.

Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние каза, че трудно постигнатото споразумение след “изключителни преговори” означава, че британците ще напуснат “по организиран начин”. “Ние преговаряхме с Обединеното кралство, а не срещу Обединеното кралство “, подчерта той.

Холандският премиер Марк Рюте констатира, че излизането на Великобритания от съюза е “истински лоша новина”, каквото винаги е било мнението му. Но според него настоящото споразумение ограничава щетите за двете страни. “Това е балансиран резултат без политически победители или победи и мисля, че е приемливо”, каза той, цитиран от Ройтерс.

ТАСС привежда думи на председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, че парламентът подкрепя споразумението за Brexit.

При пристигането си в Брюксел австрийският канцлер Себастиан Курц заяви, че раздялата не носи нищо добро за двете страни, но поне трябва да протече плавно и организирано. Според Курц постигнатото споразумение не подлежи на преразглеждане.

Румънският президент Клаус Йоханис каза, че сделката защитава добре правата на румънските граждани в Обединеното кралство.

По статията работи: Евгения Маринова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!