Какво обещаха привържениците на Brexit и какво изпълниха?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
229

През 2016 г. кампанията за напускане на ЕС отправи редица обещания, предложения и твърдения какво ще се случи, ако Великобритания напусне съюза

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Търговското споразумение между двете страни на Ламанша се чакаше от дълго време, но кампанията по напускане за Brexit най-накрая може да бъде оценена по своите обещания.

През 2016 г. “Гласувай за напускане” (Vote Leave) отправи поредица от обещания, предложения и твърдения за това какво би се случило, ако Великобритания напусне ЕС и договори нови отношения с континентална Европа

След като процесът Brexit погълна оставките на двама министър-председатели, Vote Leave се оказа в крайна сметка, че преначертава ходовете на британското правителство. Основното лице на кампанията Борис Джонсън стана министър-председател, а нейният архитект, Доминик Къмингс, беше до този месец главен съветник на британския премиер. Други висши фигури като Майкъл Гоув, Жизела Стюарт и многобройни депутати и помощници сега работят в или около машината на Даунинг Стрийт.

С други думи хората, които отправяха обещанията, са и хората, на които им бе възложено да ги изпълнят. И с търговската сделка между ЕС и Великобритания, която вече е договорена, тяхното представяне вече може да бъде оценено.

Ето обобщението на Politico за това какво бе обещано и какво бе предоставено.

1. Търговията с ЕС ще бъде без мита и ще включва минимална бюрокрация

Великобритания успя да сключи безмитна търговска сделка с ЕС без квоти. Но аспект идва с многобройни условности и значителна бюрокрация.

Ще има нови митнически процеси за превозвачи, превозващи стоки между Великобритания и ЕС, което означава допълнителни документи и проверки. Ще са необходими декларации за внос и износ, декларации за сигурност и други документи. По пристанищата се изгражда нова инфраструктура за справяне с опашки и за проверка на трафика. Ще има и нови процеси за търговия през Ирландско море и двете страни ще трябва да се съобразят с процедурите за “правила за произход”, които ще идентифицират откъде идват материалите и суровините.
Междувременно Великобритания подписа няколко споразумения, за да гарантира, че нито една от страните не може да подбие стандартите на другата – така наречените равни условия за правене на бизнес. По отношение на държавната помощ, например, ще има механизъм за уреждане на спорове и двете страни ще имат право да си прехвълят едностранно тарифи една на друга, за да се предпазят от нелоялна конкуренция. Така че сделката засега е без мита.
Vote Leave също обеща, че компаниите, които нямат отношеня с единния пазар, не би следвало да съобразяват с правилата на единния пазар. По-фините подробности по този фронт трябва да бъдат проверени в правния текст, който все още предстои да бъде публикуван. Но най-малкото – Северна Ирландия ще трябва да се съобразява с правилата на единния пазар, за да гарантира, че нейната сухопътна граница с Република Ирландия ще остане отворена.

2. Границата на Северна Ирландия „абсолютно непроменена“

При посещение в Северна Ирландия по време на референдума за напускане Борис Джонсън заяви, че границата ще бъде „абсолютно непроменена“.

Британският премиер се оказа прав, че общата зона за пътуване между Република Ирландия и Северна Ирландия ще бъде същата и че сухопътната граница ще остане отворена.

Но за да е сигурно, че това ще бъде възможно занапред, границата между Великобритания и Северна Ирландия се променя. Ще бъдат създадени митнически процедури за стоки, преминаващи през Ирландско море, тъй като Северна Ирландия ще има достъп до митническия съюз на ЕС, докато си запазва този с Обединеното кралство.

Това ще включва проверки на документи на гранични контролни пунктове (макар и не физически на границата), които ще извършват инспекции на някои растителни и животински продукти.

3. Прекратяване на върховенството на европейското право и на Съда на ЕС

Джонсън настоя на пресконференция в четвъртък следобед, че сделката изключва ролята на Съда на ЕС. Струва си да изчака правния текст на сделката, за да бъде сигурно дали това е така. Но Северна Ирландия ще остане част от митническия съюз и обект на правилата на единния пазар, които са под надзора на Съда. Така че би било погрешно да се предполага, че цялото Обединено кралство няма да бъде обект на европейски съдебни решения.

4. Вземете обратно контрола върху имиграцията и търсещите политическо убежище, и намалете миграционните потоци до десетки хиляди

Даунинг Стрийт ще приложи базираната на точки система, която отдавна беше обещана. Това означава, че свободното движение с ЕС приключва и гражданите от континента ще бъдат третирани по същия начин като всички други от останалия свят

Но все още е малко вероятно Великобритания да намали имиграцията до десетки хиляди, както министърът на британския кабинет Майкъл Гоув обеща Brexit да му позволи. Правителството също така обеща да вземе по-строга позиция по отношение на търсещите политическо убежище, тъй като вече Великобритания няма да бъде правно обвързана с правилата на ЕС.

5. Великобритания ще си върне контрола върху риболова

Джонсън обеща по време на кампанията за референдума, че Великобритания ще “върне контрола” над водите си. Обещанието беше неясно, въпреки че други представители в по-широката кампания по напускане като Найджъл Фараж, бяха по-ясни относно целите им, включително Обединеното кралство да си възвърне „всички риболовни ресурси“.

В началото на преговорите Джонсън заяви, че настоява достъпа на ЕС до риболовните води на Великобритания да се преразглежда ежегодно. В крайна сметка това беше одобрено от страна на ЕС, но с наличието на преходен период.

Периодът ще трае повече от пет години и половина, през които ЕС ще има пълен достъп до британските води, но количеството риба, което Великобритания може да уволи в споделените с блока води, ще се увеличи. След това преговори ще се състоят ежегодно и ЕС ще може да си отмъсти с тарифи, ако Великобритания откаже да предостави този достъп. С други думи това обещание зависи от дефиницията на думата „контрол“.

Важната подробност е точно колко повече риба ще улови Обединеното кралство в споделените води.

Джонсън заяви в четвъртък, че количеството риба, което Великобритания може да улови в собствените си води, ще “се увеличи значително от приблизително 50% към днешна дата до близо 66% след пет години и половина”, след което може да бъде преоценено. Лице запознато с подробностите коментира, че Великобритания ще се окаже с 25 процента дял от сегашната квота на ЕС.

По статията работиха: Екип на Bloomberg TV Bulgaria , редактор Божидарка Чобалигова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!