Как брекзит ще промени борсовата търговия в Европа?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
242

© Unsplash
Европа е на път да регистрира най-мащабната промяна в сферата на борсовата търговия от близо две десетилетия насам.

Тя ще стане факт при отварянето на капиталовите пазари в първата сесия през новата 2021 г., когато финансовият център на Стария континент ще започне да се премества извън Лондон в резултат на брекзит, пише Ройтерс.

Повечето пазарни участници са уверени, че времето за подготовка на финансовата инфраструктура беше достатъчно, за да се гарантира безпроблемният трансфер на всички деноминирани в евро активи.

И от техническа гледна точка вероятно са прави, но дългосрочните ефекти върху капиталовите пазари остават неясни.
“Това е изключително ключово събитие и е едно от нещата, които пазарните участници все още не разбират достатъчно добре. От 1 януари 2021 г. всичко ще е напълно различно и трябва да се молим да не се случи нещо извънредно, което да предизвика скок в изтъргуваните обеми”, казва изпълнителният директор на базираната в Лондон търговска платформа Aquis Exchange Аласдър Хейнс.

Търговското споразумение между Европейския съюз и Великобритания, подписано миналата седмица, покрива много теми и сектори – от земеделието до риболова, но не казва почти нищо за много по-мащабния финансов сектор, чийто автоматичен достъп до европейските капиталови пазари приключва на 31 декември 2020 г.

В следващите няколко дни регулаторите и от двете страни на Ла Манша ще трябва да следят внимателно какво се случва на пазарите. Първата търговска сесия след Нова година ще бъде на 4 януари.

ЕС иска да намали своята зависимост от Лондон в сферата на финансовите услуги и да засили ролята на континенталните финансови центрове Франкфурт, Париж и Амстердам.

В същото време обаче търговията с акции, облигации и деривативни инструменти ще се раздели на два отделни “пула” – британски и континентален, което повдига опасения сред инвеститорите, че цената на сделките може да се повиши.

Европейските банки, търгуващи с деноминирани в евро активи в рамките на Общността, вероятно ще бъдат принудени да сменят платформите си. Базираните в Лондон CBOE Europe, Aquis Exchange, Goldman Sachs и Turquoise (стопанисвана от Лондонската фондова бопса) ще бъдат заменени с тези, които същите тези компании откриха на континента през последните няколко години.

Повечето акции в Европа все още се търгуват основно на своите “домашни” пазари, но в трансграничните сделки лондонските платформи заемат доминиращ дял. Оборотът им през октомври достига общо 8.6 милиарда евро на ден, което е около една четвърт от обема на цялата борсова търговия на Стария континент.

Сега, след брекзит, почти всички платформи за трансгранична търговия ще трябва да мигрират за броени дни.

“Това е най-голямата промяна в сферата на борсовата търговия за последните две десетилетия”, казва президентът на CBOE Europe Дейвид Хоусън.

Последният трансфер от подобен мащаб е отчетен през 1998 г., когато търговията с германски облигации се премества от физическите сделки на лондонската борса LIFFE към електронната платформа във Франкфурт.
CBOE Europe обяви, че е провела симулационен тест в началото на декември, който е показал, че почти всички клиенти на компанията имат намерение да прехвърлят тръговската си дейност с европейски инструменти в някои от континенталните финансови центрове.

До този момест Лондон се радваше на водеща позиция и в сегмента на търговията с деривативни инструменти. Тази аномалия датира от 1999 г., когато Великобритания взима решение да не се присъединява към еврозоната, припомня Ройтерс.

Оттогава основният дял от търговията с т. нар. лихвени суапове се съсредоточава в британската столица. След решението за брекзит Bank of England предупреди, че този пазар, на стойност над 200 милиарда долара, може да пострада, тъй като банките в Европа и на Острова вече ще трябва да оперират само в сферите на собствената си юрисдикция или да използват посредничеството на платформите, базирани в Ню Йорк.

Това може да принуди Великобритания в последния момент да облекчи рестрикциите върху суаповата търговия, тъй като в противен случай би рискувала да загуби голяма част от тези обороти.

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли заяви, че ще използва целия наличен “арсенал” от инструменти, но засега не очаква сериозни заплахи за финансовата стабилност в страната.

“Не можем да изключим напълно риска от потенциални сътресения, имайки предвид мащаба на промените, които предстоят. Доволни сме обаче, че успяхме да ограничим тези рискове проактивно и то в цялата система”, заявява пред Ройтерс изпълнителният директор на Британския финансов регулатор Никил Рати.

Първата борсова сесия на януари може да се окаже по-спокойна от обикновено, тъй като част от пазарните участници вероятно ще предпочетат да изчакат и да следят развитието на ситуацията “от трибуните”.

В дългосрочен план обаче основният въпрос ще бъде каква част от оборотите ще се преместят от Лондон към континенталните финансови центрове.

“Това не е “началото на края” за Лондон като финансов център, както се опитаха да внушат някои от апокалиптичните сценарии от последните месеци. Но със сигурност е сериозен и унизителен “автогол” за Великобритания”, казва изпълнителният директор на Aquis Аласдър Хейнс.
profit.bg
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!