Италия, Испания и Франция с най-голям ръст на смъртните случаи от коронавирус

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
98

Торино, Италия. Снимката е от 13 март 2020 г.

 

Италия, Испания и Франция в неделя отбелязаха рекорден ръст на смъртните случаи, причинени от коронавируса. Само в рамките на един ден Италия съобщи за 368 починали, с което общият брой на смъртните случаи стана 1809. В Испания в неделя починаха 97 души, с което жертвите на коронавируса в страната станаха общо 288. Франция съобщи за 29 починали в неделя от общо 120 жертви в страната.

Великобритания също отбеляза рекорден ръст на починалите – в неделя те бяха 14 от общо 35 за страната, откакто започна епидемията.

В петък Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че Европа е в епицентъра на пандемията, която започна преди повече от два месеца в Китай. Най-тежко пострадалата европейска държава все така остава Италия и най-вече районът на Ломбардия, където вече открито се говори за това, че здравната система е претоварена, съобщава Ройтерс. Това подсилва паниката в страната, тъй като Ломбардия е най-богатият район на Италия и един от най-богатите в Европа. Опасенията, че заразата може да избухне и в централния град на този район – Милано, допринасят за усещането за несигурност. В момента властите спешно изграждат център за интезивни отделения в изложбения комплекс “Фиера Милано”, с надеждата, че ще успеят да го снабдят не само с легла, но и с апаратура, и с медицински специалисти.

Междувременно стана ясно, че над 30 000 жители на засегнатите райони от Северна Италия са пристигнали в Сицилия – факт, който създава допълнително напрежение в страната.

В понеделник се навършва една седмица, откакто италианското правителство затвори всички магазини, с изключение на хранителните и на аптеките. Училищата, заведенията и музеите бяха затворени от по-рано.

Същите мерки бяха въведени и в Испания в събота вечерта. Правителството забрани на хората да излизат от вкъщи, освен ако не отиват за хранителни продукти, за лекарства или на работа. Военни и полицаи следят за това как се спазва наложеното ограничение. Освен аптеките и супермаркетите работят също будките за вестници, бензиностанциите, магазините за телефонни услуги и фризьорските салони (заради възрастните хора, които не могат сами да си измият косата). Затворени са парковете и дори плажовете, пише вестник “Льо Монд”. Погребалните церемонии се провеждат в затворен кръг.

Във Франция също вече са затворени заведенията, кината и повечето магазини, но страната се отличава с това, че проведе в неделя първи тур на местните избори. Вторият тур е насрочен за 22 март, но много наблюдатели са скептично настроени за способността на страната реално да го проведе. В първия тур и без това участваха рекордно малко французи – 45%, при 63%, които гласуваха на предишните местни избори.
svobodnaevropa.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!