Холандия победи с 3:2 Уругвай и се класира на финала

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
2232

Националният отбор на Холандия победи с 3:2 Уругвай в много вълнуващ двубой и се класира на финала на световното първенство в Южна Африка.

Головете за “лалетата” отбелязаха капитанът Джовани ван Бронкхорст (19′), Уесли Снайдер (70′) и Ариен Робен (73′), а за Уругвай се разписаха Диего Форлан (41′) и Макси Перейра (90+2′). Холандия ще играе на финала на световно първенство за трети път в историята си.

Отборът на Берт ван Марвайк поведе с 1:0 в 18-ата минута. Тогава капитанът Джовани ван Бронкхорс стреля силно и точно от около 35 метра и изненада вратаря на южноамериканците Фернандо Муслера. Уругвай изравни в 41-ата с подобен гол. Диего Форлан стреля отдалеч и след фалцовия изстрел Маартен Стекеленбург не можа да избие топката. Така вратарят на “лалетата” стана стражът, допуснал най-много голове извън наказателното поле по време на надпреварата. След попадението на Форлан те вече са три.

Така първото полувреме премина без никакви чисти положения пред двете врати, но с два гола и резултат 1:1.

На почивката селекционерът на оранжевите пусна в игра Ван дер Ваарт, което се оказа ползотворно решение. Двата отбора си размениха няколко атаки. В 65-ата минута Форлан стреля точно от фаул, но Стекеленбург спаси. След това дойде моментът на холандците. Най-напред Муслера спаси силен удар на Ван дер Ваарт, а след като вратарят изби топката, стигна до Робен. Футболистът на “Байерн” обаче стреля в аут.

“Лалетата” поведоха с 3:1 само за три минути. Най-напред в 70-ата минута Снайдер стреля и топката мина покрай няколко футболисти в наказателното поле и влезе във вратата на Муслера. Уругвайците претендираха за засада на Робин ван Перси. В 73-ата Дирк Каут центрира и Ариен Робен вкара красив гол с глава.

В следващите 15 минути холандците имаха превъзходство, но заради несериозното си отношение в нападение не успяха да вкарат нов гол. В 92-ата минута Перейра вкара от фаул за 2:3. Уругвайците опитаха да изравнят в оставащото време, като притиснаха съперника, но не успяха.

Холандия ще спори за световната титла срещу отбора, който спечели другия полуфинал между Германия и Испания. Досега “лалетата” са играли два пъти на финал – през 1974 и 1978 г., като и двата пъти остават втори.

Отборът на Ван Марвайк вече победи два състава, ставали световни шампиони – Бразилия и Уругвай. Ако на финала оранжевите играят и спечелят срещу Германия, те ще влязат в историята. Досега само три тима са побеждавали три бивши световни шампиона по време на един турнир.