Германия и Великобритания започват проект за свързване на енергийните си системи

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
229

Финансирането на изграждането на подводен кабел е основно частно

Снимка: Andre Malerba, Bloomberg

Мащабен проект – NeuConnect, предвижда изграждането на подводен кабел, който да свърже енергийните системи на двете най-големи европейски икономики – Германия и Великобритания, пише CNBC. Проектът вече е в ход, след като бяха подписани основните договори за реализацията му на стойност 1,5 млрд. паунда.

Работата по NeuConnect започна преди месеци, но сега се активира заради военния конфликт в Украйна и опитите на Европа да гарантира своите енергийни доставки. Капацитетът на кабела е пренос на 1,4 гигавата електроенрегия в двете посоки. Дължината му е 725 километра и ще бъде първата директна връзка между двете страни. Финансирането на проекта е основно частно.

Великобритания коментира, че кабелът ще ѝ даде достъп до зелената енергия, която произвежда Германия. В страната често се налага да бъдат изключвани вятърните турбини, когато има излишък в системата.

През 2021 г. влезе в търговска експлоатация и подводен кабел, който свързва Великобритания и Норвегия. Целта му също е да даде достъп на британската икономика до зелена енергия.

Този проект е само един от многото, които активира Европа, след като Русия нападна Украйна. Европейската комисия също се включи в работата, подписвайки със САЩ споразумение за гарантиране на енергийната сигурност и създаване на съвместни екипи в търсене на решение на проблемите.

По това споразумение Вашингтон обеща да осигури поне 15 млрд. куб. метра газ през 2022 г. Приблизително толкова е втечненият газ, който ЕС получава от Русия.

По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!