Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
159

Ново изследване сочи, че прахови частици от мръсния въздух започват да се натрупват в развиващите се бели дробове и други жизненоважни органи на плода още през първия триместър от бременността.

Учени от университета в Абърдийн, Великобритания, и университета „Hasselt“ в Белгия решават да проверят дали наночастиците, които се съдържат в мръсния въздух, известни като черен въглерод или сажди, могат да достигнат до ембриона в утробата на майката.

Майката и плодът са пропорционално изложени на вредното въздействие на черния въглерод
Резултатите са публикувани в списание „The Lancet Planetary Health“ и разкриват, че плацентата и плодът са изложени на въздействието на праховите частици черен въглерод не по-малко от майката. Наночастиците преминават през плацентата още през първия триместър и навлизат в развиващите се черен дроб, бели дробове и мозък.

Източници на черен въглерод

Черният въглерод (сажди) се изпуска в атмосферата от двигателите с вътрешно горене, въглищните електроцентрали и други източници, които изгарят изкопаеми горива. Той е основен компонент на праховите частици в мръсния въздух. Смята се, че химикалите, които ги покриват по време на горивния процес, са една от причините за различните здравословни проблеми при човека.

В по-стари свои проучвания експертите от белгийския университет установяват, че черният въглерод достига до плацентата, но днес за първи път откриват научни доказателства, че той преминава през нея и попада в плода.

Проф. Тим Норът пояснява: „Знаем, че мръсният въздух е опасен за бременната жена и новороденото, тъй като може да доведе до мъртво или преждевременно раждане, ниско тегло на бебето и нарушения в развитието на мозъка му. Нашето изследване показва, че количеството сажди, което навлиза в организма на майката, е пропорционално на това, което достига до ембриона. Това означава, че наредбите за качество на въздуха би следвало да вземат предвид и преминаването на въглеродните наночастици в плода още в началото на бременността*. Изключително важно е, защото тогава той се развива и всяко вредно въздействие може да причини сериозни увреждания.“

За да отговори на въпроса дали черният въглерод преминава през плацентата и навлиза в самия ембрион, проф. Норът се свързва с Пол Фаулър, чиято работа е тясно свързана с развитието на човешкия ембрион през първия и втория триместър.

Проф. Фаулър обобщава: „Ако наночастиците наистина преминават от майката в нейното бебе, то ние сме изправени пред много голям проблем. Саждите, попаднали в жизненоважни органи като бели дробове, черен дроб и мозък, могат да попречат на правилното му развитие в утробата. Вече знаем, че въглеродните частици не достигат само до плацентата в началото на бременността, а и до развиващия се ембрион. Не изключваме възможността натрупването на черен въглерод в човешкия мозък да оказва влияние върху контролните системи, от които зависи развитието на органите.“

Авторите на изследването подчертават колко важно е да се изяснят пътищата, по които въглеродните наночастици увреждат човешкото здраве, особено след като вече има доказателства, че те навлизат в утробата на майката.

* Eva Bongaerts et al. Maternal exposure to ambient black carbon particles and their presence in maternal and fetal circulation and organs: an analysis of two independent population-based observational studies. The Lancet Planetary Health. 2022.
media.framar.bg

 

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!