Европа не е готова за работа от вкъщи

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
76

Част от икономиката на континента зависи от работното място, но от значение също е и интернет инфраструктурата, наличната техника и практиката на работодателите

Снимка: Getty

Призивът за самоналожена изолация, обхванал цяла Европа, може да се окаже предизвикателство за по-голяма част от населението на континента, който обикновено не е по работата от вкъщи.

Шестима от всеки 10 души в Европейския съюз (ЕС) не са работили от вкъщи през 2018 г., показват данни, събрани от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и цитирани от Bloomberg.

В Италия, където правителството прилага първата в света пълна карантина на страната, 67% от служителите посочват, че никога не са работили дистанционно, а по-малко от четвърт от домакинствата имат достъп до свръхбърз широколентов интернет.
Някои държави разчитат повече на работното място заради естеството на своите икономики. Промишлеността представлява близо половината от германското производство, което прави по-трудно – ако не и невъзможно, преместването на персонала. В същото време във Великобритания промишлеността е само около 10% от производството и работата от вкъщи е далеч по-често срещана.

Също така става въпрос и за инфраструктура, която варира в широки граници в блока. Страните с по-слабо проникване на високоскоростен интернет може да изпитат затруднение в поддържането на дейността на работната сила.
Отделните компании също трябва да дадат своя принос. Близо две трети от компаниите осигуряват мобилни телефони, лаптопи или таблети на служителите си, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Уловката в тези данни – те важат само за бизнесите с най-малко 10 служители. Само че 90% от компаниите в Европа са по-малки.
„Пускането на служителите да работят от вкъщи може да бъде възможно решение за редица компании, най-вече в сектора на бизнес услугите. За по-голяма част от 17-те процента от европейците, работещи в промишлената индустрия, 7-те процента в строителството, 14-те процента в търговията и 5-те процента в хотелиерството и ресторантьорството обаче тази възможност не е достъпна“, коментира Маева Кузин, икономист на Bloomberg Economics.

По статията работиха: Елена Илиева, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!