ЕС отказа на Великобритания да ѝ доставя ваксини от завод в Нидерландия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
337

Британският премиер Борис Джонсън

Европейският съюз отхвърли британско искане ваксини на фармацевтичната компания “Астра Зенека”, произведени в конкретен, неотдавна заработил завод в съюза, да се изнасят към Обединеното кралство.

Заводът в Нидерландия създаде напрежение в ЕС по-рано тази година след информация за технически, документални и производствени проблеми. Сега то се пренася в отношенията между Брюксел и Лондон, белязани от обвинения във “ваксинен национализъм” и нарушаване на спогодби между правителства и компании.

Същият производствен обект присъства в договорите както на Европейската комисия, така и на Великобритания с “Астра Зенека” за доставка на ваксини. Европейският обхваща и два завода във Великобритания, от които блокът на практика не получава никакви дози. Същевременно за малко над месец и половина са изнесени над 10 млн. дози, част от тях на “Астра Зенека”, от ЕС към Обединеното кралство.

“Британците настояват заводът в Нидерландия да предоставя на тях произведеното там вещество. Не става”, казва за “Ройтерс” представител на Европейския съюз, чието име не се споменава.
“Това, което се произвежда в Halix (подизпълнител, който управлява нидерландския завод – бел. ред.), трябва да отиде при ЕС”, продължава същият източник.

Същевременно “Астра Зенека” още чака одобрение от Брюксел, за да могат да се използват ваксини от завода. Според документи, до които агенция “Ройтерс” е получила достъп, разрешението се очаква този четвъртък. Изглежда, има произведени дози (макар и ЕС да смята броя им за недостатъчен), преди да се даде одобрение.

“За” и “против” забрана за износ

Между Брюксел и Лондон назрява напрежение и защото липсата на реципрочност (ЕС изнася ваксини за Великобритания, но обратното не е вярно) се изтъква от европейска страна в момент, когато ЕС се сблъсква с недостиг на ваксини и забавяне на имунизацията. Още преди ваксинирането с продукта на “Астра Зенека” временно да бъде в редица членки спряно заради съмнения, че случаи на тромбоемболия произтичат от него, от Великобритания идваха обвинения в кампания срещу ваксината, която излага на риск и британската имунизация.

Пропастта във ваксинирането между ЕС и Обединеното кралство само се разширява – по данни от събота от двете страни на Ламанша са поставени съответно 10.4 и 42.7 дози ваксина на всеки 100 души.

В сряда Европейският съюз заплаши с пълно спиране на износа на ваксини за Великобритания (в момента е нужно одобрение на отделни пратки за износ извън блока, но в повечето случаи то се дава). Тази идея не се подкрепя от всички държави в съюза, но ще бъде на дневен ред на Европейския съвет в четвъртък и петък. Франция и Германия допускат възможността, която би изисквала задействане ан чл. 122 от европейските договори и създава възможност при криза ЕС да поеме контрол над разпределянето на стоки от първа необходимост. Нюансиран вариант, който се обсъжда, е да се спре износът на ваксини към държави, с които няма “реципрочност” в тази политика.

Европейски дипломати обясняват, че според “Астра Зенека” Великобритания се възползва от клауза в собствения си договор, според която дози не могат да се изнасят, докато не се задоволят нуждите на британския пазар. Премиерът Борис Джонсън настоява, че формално не е нареждано спиране на нито една пратка за чужбина, но дори това да е фактологична истина, Обединеното кралство не изнася ваксини.

Още преди поредната европейска заплаха Лондон реагира на коментар на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел с обвинения във “ваксинен национализъм” и поведение “като в диктатура” (думи на британския външен министър Доминик Рааб). Европейски политици същевременно реагираха гневно, след като изнесените за чужбина дози ваксина от ЕС достигнаха 41.6 млн., от които 10 млн. са само за Великобритания.

Великобритания ще загуби от забрана (но ЕС може и да не спечели)

Същевременно публикуван днес анализ, изготвен за “Гардиън”, сочи, че ваксинната програма на Великобритания – която изтъква успеха си като една от най-бързо имунизиращите в света страни – силно би пострадала от забрана за износ.

Забавянето би било около два месеца и отварянето на икономиката това лято би се отложило, противно на плановете на властите (с други думи, биха се удължили ограниченията заради пандемията). От другата страна на Ламанша обаче ваксинирането би се ускорило само със седмица.

Анализът, изготвен от консултантската компания Airfinity, се отнася до сценарий, при който забраната за износ на дози на “Пфайзер” и “Бионтех” от Германия и Белгия би забавил ваксинационната кампания до 5 август, а ако това обхване всички поръчани дози – до 27 август (дати, посочени за пълното ваксиниране на пълнолетното население).

Оценката сочи и че – независимо от сегашните трудности – ЕС ще успее да ваксинира напълно 75% от населението си до 31 август, независимо от сегашните трудности с доставките. Тази цел би се постигнала седмица по-рано при забрана на износа – населението на съюза е много по-голямо от британското и затова ограниченията биха имали по-малък ефект за блока, отколкото за Великобритания.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!