Един месец след Brexit британските фирми свикват бавно с новата реалност

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
290

Бюрокрацията по границите се прибавя към по-високите разходи след излизането на Великобритания от ЕС
Снимка: Bloomberg LP

Британско свинско месо, чакащо да бъде доставено в Германия под формата на братвурстове, се развали на британски пристанища този месец, докато камионите, в които беше натоварено, бяха блокирани на опашка в очакване на разрешение от митническите власти, пише Bloomberg.

Тази история почти не получи отзвук във Великобритания, тъй като първият месец на страната извън Европейския съюз беше помрачен от коронавируса и достигнатия мрачен праг от 100 хил. починали.

Тъй като товарният трафик е доста под обичайните си нива, отчасти благодарение на трупането на запаси от компаниите, цялостните последици от Brexit също не бяха толкова видимо драматични, колкото се очакваше. Правителството предотврати смущаващата гледка хиляди камиони да чакат на опашка в Кент и това му даде основание да обяви победа за планирането си.

Компаниите разказват различна история – на бюрокрация и забавяния, които се прибавят към по-високите разходи. Скрит под последиците от блокадите заради вируса, Brexit се промъкна във всички части на икономиката, засягайки всички – от пазаруващи онлайн до рибари, продавачи на автомобили, банкери и фермери.

Някои от проблемите може да са краткотрайни, докато компаниите свикнат с положението. Но в момент, когато Великобритания опитва да загърби икономически и търговски отношения, изковавани почти половин век, някои спънки ще останат за по-дълго време, задържайки икономическия растеж.

„Хората гледат на много от проблемите като проблеми на растежа. Компаниите ще се научат да попълват формуляри, но трябва да признаем, че новата бюрокрация е новата реалност и тя ще става още по-голяма“, коментира Сам Лоу, старши сътрудник в Центъра за европейски реформи в Лондон.

Много от главоболията през първите седмици след Brexit понякога бяха нелепи като холандските митничари, които конфискуваха сандвич с шунка на шофьор на камион заради новите правила за вноса на месо и млечни продукти. Марката бонбони Percy Pig привлече вниманието на медиите, след като веригата магазини Marks & Spencer трябваше да се справя с нови правила за износ в Ирландия.

Но променената среда поставя и въпроса за оцеляването, особено на компании, които разчитаха на безпроблемното и евтино движение на продукти на и извън континента.

„Когато ЕС започна да конфискува сандвичите с шунка на шофьори на ТИР-ове с твърдението, че не знаят дали месото отговаря на стандартите в съюза, това беше дребно и забавно. Наистина е разочароващо, че са толкова бюрократични по границата, особено когато тяхната търговия с нас тече нормално“, казва свиневъдът Фъргюс Хауи от Есекс, който управлява компанията Wicks Manor, чиято продукция е предназначена за износ.

Януари вероятно все още не показва истинската картина в областта на търговията. Много компании трупат запаси, за да избегнат хаоса по границите в първите дни на 2021 г., но тези наличности няма да издържат дълго.

Представители на правителството признават, че забавянето може да се увеличи, след като потоците през Ламанша се върнат към обичайните си нива спрямо около 75% в момента, въпреки че не очакват да се стигне до най-лошите сценарии, моделирани миналата година. Те също така твърдят, че някои затруднения са свързани повече с необходимостта шофьорите на камиони да имат отрицателен тест за COVID, отколкото с Brexit.
Но според компаниите лесни някога процедури сега са обременяващи. Документацията, особено за товари с различни видове стоки от много доставчици, е сред проблемите, предизвикващи забавяния.
Някои превозвачи са се върнали на континента празни, за да избегнат опашките, които повишаваха цените на товарите шест поредни седмици, а други изобщо избягваха Великобритания. Обемите на транспорта между Франция и Великобритания спаднаха рязко, тъй като фирми заобикалят Великобритания, избирайки директни маршрути към Европа като този между Дъблин и Амстердам, пуснат в понеделник. Всичко това вероятно само ще се влошава, когато Великобритания въведе собствени митнически проверки през юни.

Министърът на британския кабинет Майкъл Гав заяви тази седмица, че стоките се движат „ефективно“. Където има проблеми, правителството „ще използва всичките си възможности, за да помогне за коригирането им“, допълни той.

Извън пристанищата шок има и за потребителите. Британските купувачи, които купуват онлайн от ЕС, трябва да плащат вносни мита. Това може да засили притесненията от инфлация – очакванията на домакинствата за ръст на цените вече са големи.

За Великобритания стремежът за напускане на ЕС беше свързан с желанието да избяга, както твърдеше, от бюрокрацията и смазващите правила, а премиерът Борис Джонсън получи възможност да покаже ползите едва тази седмица. В момент, когато кампанията за ваксиниране на населението срещу COVID-19 в ЕС изостава значително от тази във Великобритания, Джонсън посочи „скоростта и гъвкавостта“, които нямало да са възможни в блока. „Можем да правим нещата по различен, а в някои случаи и по-добър начин“, заяви той в парламента.

Великобритания за малко щеше да напусне без каквото и да било търговско споразумение, като постигна сделка едва на Бъдни вечер. Въпреки това някои индустрии остават в неведение за бъдещето си.

Финансите не бяха включени в разговорите и сега разчитат на отделно споразумение, за което може да са необходими години. В същото време лондонското Сити вижда как части от бизнеса му като търговия с акции и деривати, се изплъзва.
През първия месец проблемите се оказаха особено остри за Северна Ирландия, която беше основна спънка в преговорите за Brexit. Кадри с празни рафтове в супермаркетите се появиха в началото на януари, а веригата магазини J Sainsbury беше принудена да складира продукти на конкуренти.

Проблемите по границата със Северна Ирландия неочаквано се появиха отново късно в петък, когато ЕС съобщи, че ще задейства клауза за Brexit в рамките на нов контрол върху износа на ваксини, след което се отказа от намерението си.

Дори риболовът, който стана символ на битката на Великобритания „да си върне контрола“ и основна точка в преговорите, е една от първите жертви въпреки настояването на депутата Джейкъб Рийс-Мог, подкрепящ Brexit, че рибите, които сега са в британски води, са „по-щастливи“.

Търговското споразумение възстанови права върху далеч по-малка част от водите на Великобритания от надеждите на британците. Някои рибари ще се окажат с по-малки квоти за популярна у дома риба като треската. Износителите понасят особено тежък удар, защото товарите им обикновено групират различни продукти, изискващи най-различни нови документи – митнически, здравни, риболовни сертификати.

В крайна сметка Великобритания пое риска, подкопавайки търговията с най-големия и най-близкия си партньор с надеждата, че ще може да постигне нови и по-добри търговски споразумения с други страни. За компаниите, превозващи стоки между ЕС и Великобритания, последиците едва сега започват да се проявяват.

„Близостта е от значение. Безпроблемната търговия остана в миналото“, казва бившият британски преговарящ в областта на търговията Дейвид Хениг.

По статията работи: Божидарка Чобалигова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!