Дянков готов да намалява ДДС и банковите лихви

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
612

Министри от правителството на ГЕРБ не са получавали бонуси, увери в интервю за сутрешния блок на Нова Телевизия министърът на финансите Симеон Дянков.

Вицепремиерът обясни, че причината това да е така е фактът, че допълнителните възнаграждения трябва да бъдат разписани от министър-председателя, който по думите му е „доста стиснат”. За себе си Дянков също не се поколеба да даде подобно определение.
Финансист номер едно поясни, че в момента съществуват 52 закона, които дават възможност да получаване на бонуси – например чрез участие в комисии или фондове. Той увери, че с готвените законови промени тази практика ще бъде прекратена. По думите му хората, които заслужават, трябва наистина да получават повече пари, но това трябва да е прозрачно.
Дянков съобщи още, че през изминалата година държавата е произвела около 77 млрд. лева, а данъците са около 33 млрд. лева или 33,4%. Това е най-ниският процент в Европа, отбеляза министърът на финансите, посочвайки, че България има най-ниското данъчно бреме.
Относно темата за ДДС Дянков обяви, че има възможност за лекото му намаляване до края на мандата на управляващите. Той изтъкна, че в момента седем страни от Европейския съюз имат по-ниска данъчна става. На мен ми се да сме поне в първата тройка, посочи той.
Вицепремиерът категорично отхвърли твърденията на бившия финансов министър Пламен Орешарски, който обяви, че съвсем скоро ще сме на нула с фискалния резерв.
Дянков обясни, че в момента той е в размер на 4,3 млрд. и ако се изчистят всички задължения на държавата, това е повече от оставеното от предното правителство. Парите ни за черни дни в момента са повече, отколкото те ни оставиха, увери той.
Вицепремиерът потвърди готовността на управляващите за намаляване лихвите по кредитите на банките и поясни, че в четвъртък предстои последна среща с банковия сектор по въпроса.
Той отново повтори мнението си, че в момента съществува проблем в начина, по който се определят те и че се изискват такси, за които липсва яснота.
Дянков бе категоричен, че е необходим прозрачен закон, който да регламентира тази дейност и да задължи банките да отпускат кредити при ясни и прозрачни правила.
Министърът на финансите „настъпи” и колегата си в здравното министерство Стефан Константинов по темата за цените на лекарствата. Той беше категоричен, че няма как здравният министър да не е знаел, че са се променяли цените на медикаментите. Напълно невъзможно е, това са му задълженията, категоричен бе вицепремиерът.
Както аз следя лихвите всеки ден, всяка сутрин – аз знам българските лихви, на Европейската централна банка лихвите, в Щатите лихвите, така и той трябва да знае, продължи финансист номер едно. По думите му системата на здравеопазването е изключително тежка и там най-често биват сменяни министри, но здравният министър е задължен да е наясно с най-тежките теми.
Вицепремиерът отхвърли категорично лансираната от социалния министър Тотю Младенов допълнителна осигуровка “Достойни старини” и подчерта, че е силно скептичен към подобно предложение.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!