Британски инженери поставиха рекорд за предаване на интернет данни

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
84

Екип учени от лондонския Юнивърсити колидж постигна световен рекорд по пренос на данни по интернет със скорост от 178 терабита в секунда, съобщава в.”Дейли мейл”.

Pixabay

Предишното върхово постижение принадлежеше на експерти от японския Национален институт за технологии в съобщенията – 172 терабита в секунда, предава БТА.

Лондонските специалисти са успели да постигнат рекорда си, като са използвали много по-висока честота в оптичните влакна. Традиционната е 9 терахерца, а англичаните са приложили 16,8 терахерца.

Какво означава на практика пренос на данни от порядъка на 178 терабита в секунда? С подобна мощност потребителят би могъл да свали всички заглавия в Нетфликс за по-малко от секунда.
Лондонските инженери са комбинирали в разработката си различни технологии за усилване, които могат да увеличат мощността на сигнала в по-широка честотна лента. В същото време те са манипулирали фазата, яркостта и поляризацията на светлинния лъч за постигането на максимална скорост.

Изследователите с ръководител д-р Лидия Галдино са избрали този метод, тъй като той може да бъде приложен към съществуващите инфраструктури, като това ще спести много пари. Трябва да бъдат сменени единствено усилвателите по пътя на оптичните мрежи. Един нов усилвател струва от порядъка на 20 хиляди долара.
novini.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!