Американци обвиняват Subway в измама с продуктите с риба тон

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
32

Нови тестове сочат, че продуктите съдържат животински протеини като пилешко, свинско и месо от едър рогат добитък, а не рекламираната “100% риба тон”

Снимка: Архив Ройтерс

Нови лабораторни тестове по съдебно дело, обвиняващо Subway в измама на обществото относно своите продукти от риба тон, показват, че те съдържат животински протеини като пилешко, свинско и едър рогат добитък, а не рекламираната “100% риба тон”, предаде Ройтерс.

Карън Данова и Нилима Амин подадоха трета версия на предложения от тях колективен иск тази седмица във федералния съд в Сан Франциско, близо до домовете им в окръг Аламеда.

Subway заяви в изявление, че ще се стреми да отхвърли “безразсъдното и неправилно” дело.

От веригата казват, че ищците са “подали три неоснователни жалби, променяйки историята си всеки път” и че нейната “висококачествена, диво уловена, 100% риба тон” е регулирана стриктно в САЩ и по света.

От началото на делото през януари Subway пусна телевизионни реклами и стартира уебсайт, защитаващ рибата тон на компанията. Тя също така обнови менюто си, но не и рибата тон, заявявайки, че не е необходимо подобрение.

В първоначалната жалба се твърди, че салатите, сандвичите и опаковките на Subway са “лишени” от риба тон, а в изменената жалба се казва, че те не са 100% устойчиво уловени риба тон и жълтоперки тон.

Американският окръжен съдия Джон Тигър отхвърли втората версия миналия месец, като заяви, че ищците не са доказали, че са купили риба тон на Subway въз основа на предполагаеми погрешни твърдения. Той не се произнесе по същество и даде на ищците още един шанс да изложат своето становище.

Делото от 8 ноември се основава на тестване от морски биолог на 20 проби от риба тон, взети от 20 ресторанта на Subway в Южна Калифорния.

В него се казва, че в 19 проби няма “откриваем ДНК последователност на риба тон”, докато всички 20 съдържат откриваема пилешка ДНК, 11 съдържат свинско ДНК и 7 съдържат ДНК от едър рогат добитък.

Някои хора не могат да ядат различни меса поради специфична диета или религиозни съображения.

В жалбата се посочва, че тестовете показват, че Subway е етикетирал погрешно своите продукти от риба тон и е „измамил“ потребителите да плащат първокласни цени.

Амин твърди, че е поръчвала продукти с риба тон от Subway повече от 100 пъти от 2013 до 2019 г. и винаги е проверявала менюто, за да се увери, че ще яде „само риба тон“.

Делото търси неуточнено обезщетение заради измама и нарушения на законите за защита на потребителите в Калифорния.

По статията работиха: Десислава Попова, редактор Божидарка Чобалигова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!