70% от личните лекари във Великобритания смятат операциите в страната за рискови

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
370

Според ново изследване над 80% от личните лекари във Великобритания са на мнение, че пациентите, които се подлагат на операция, рискуват живота си.

Данни от анкета, проведена с 1395 специалисти, сочи, че само 13% считат лекарската практика за напълно безопасна за хората. 85% имат своите притеснения относно рисковете. 2% от тях споделят, че пациентите са изложени на опасност „рядко“, 22% – че са изложени на опасност „понякога“ и 61% – че „през повечето време“ няма рискове. На въпроса дали смятат, че операциите застрашават повече живота и здравето им, 70% от личните лекари отговарят положително.

Причините са комплексни: липса на достатъчно време за преглед и консултация на пациентите, недостиг на персонал, претовареност и голям обем от административна работа.

Резултати от анкетата

91% заявяват, че, ако броят на семейните лекари е по-голям, лекарската практика ще е на по-добро ниво.
84% от специалистите са страдали от тревожност, стрес или депресия заради работата през последната една година.
31% имат колега, който през последната година е бил нападнат от пациент.
24% познават общопрактикуващ лекар, който се е самоубил вследствие на прекомерното натоварване на работното място.

Какви здравословни рискове крие претоварването на личните лекари?

Д-р Кийрън Шарок, джипи от Линкълншир и заместник-председател на Комисията на личните лекари към Британската медицинска асоциация, допълва: „Има доказателства, че, след като вземе 25-35 решения за различни пациенти в рамките на един ден, рискът от погрешна преценка на лекаря нараства многократно. Може да става въпрос за предписване на неподходящ и неефективен медикамент, изпращане в болница, без това да е необходимо, или точно обратното, което е и по-опасно – пациентът да не бъде насочен към болница, когато се налага. Не е изключено заради натоварването да се пропусне признак на раково заболяване например, което крие наистина сериозни рискове.“

Недостиг на лекари и помощен персонал

Шарок е начело на нова кампания под надслов „Пълна промяна в общата медицинска практика“, чиято цел е да подобри джипи услугите. Пациентите, които се нуждаят от операция, чакат по-дълго отпреди заради недостига на лични лекари, рецепционисти, медицински сестри, фармацевти и други специалисти.

Запитани защо смятат, че пациентите им са в риск, 86% от личните лекари в Англия, Шотландия и Уелс признават, че нямат достатъчно време, за да консултират всеки от тях обстойно. За други причината е недостигът на джипита (77%), твърде големият брой пациенти (66%) или липсата на помощен персонал (63%).

Джеръми Хънт, бивш здравен секретар, който също участва в кампанията за реформи в практиката на семейните лекари, добавя: „Най-големият проблем на Националната здравна служба е кризата с работната ръка. Няма шанс да се справим с другите проблеми, ако не разполагаме с достатъчно лекари и ако не намерим начин да задържим тези, които сега работят.“

Проблемът с ранното пенсиониране

През 2015 г. Хънт обеща да увеличи броя на личните лекари в Англия с 5000 до 2020 г. По-късно той призна, че не е постигнал целта, защото пенсионираните джипита са били повече от новоназначените.

По време на своята предизборна кампания през 2019 г. Борис Джонсън обеща до 2024-2025 г. общопрактикуващите лекари да бъдат с 6000 повече. Настоящият здравен секретар обаче призна, че на този етап това не е осъществимо. Постоянната тенденция на джипита, които се пенсионират рано означава, че броят на работещите на пълен работен ден ще продължи да спада.

Повече от половината анкетирани са съгласни, че работата на общопрактикуващия лекар вреди сериозно на семейния му живот, а само 24% виждат в този вид практика добра възможност за кариерно израстване.

Според д-р Шарок „моментът е повратен“. Товарът върху плещите на личните лекари е огромен, а броят им не спира да намалява. „Ако това продължи“, казва той, „общата медицинска практика ще се провали, тъй като ще застрашава живота на пациентите. Ако тя се провали обаче, ще повлече след себе си и Националната здравна служба, която се крепи именно на нея.“

От своя страна говорителят на Министерството на здравеопазването и социалната политика в страната успокои: „Наблюдаваме ръст в броя на личните лекари – повече от 1600 за последните две години. Чрез GP плана успяхме да заделим 520 милиона паунда за разширяване достъпа и подобряване услугите в сферата на общата практика по време на пандемията.“

media.framar.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!