44 държави без вода до 2040 г., 2,8 млрд. души ще са жадни през 2025 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
273

/КРОСС/ До 2040 г. над 44 държави ще бъдат изправени пред голям недостиг на вода. Като цяло средиземноморските държави принадлежат към регионите на планетата с най-висок риск от засушаване и недостиг на вода. Днес Европа вече е изправена пред най-дългия период на засушаване през последните 500 години. Това сочи анализ на проф. д-р Янис Маниатис и докторанти по данни на Института за икономически изследвания.

5605 литра вода за един килограм сирене

Потреблението на вода в селскостопанския сектор се определя не само от загубите при напояване, но и от преработката на продуктите. Сиренето е на първо място в класацията на потребностите от вода с 5605 литра за килограм. Следват ядките, рибовъдството, а кравефермите и оризопроизводството също са големи консуматори.

2,8 милиарда души ще бъдат жадни през 2025 г.

Повече от 2,8 млрд. души в 48 държави по света ще се сблъскат с остър недостиг на вода до 2025 г. До средата на века броят им може да достигне 7 милиарда. Гърция принадлежи към страните с най-голям отпечатък от потреблението на вода – 2389 м3 на година, веднага след Съединените американски щати.

Рекорден излишък за Русия

Излишъкът на Русия през месеците юни и юли 2022 г. продължава да бъде изключително висок (близо 28 млрд. долара). По-специално, той се явява повече от три пъти по-голям от съответния излишък за всички предходни години. Нереалистичното увеличение на цените на горивата по същество обезсилва всяко намаление на вноса в Европа.

По-малко зелена енергия

Европейските енергийни парадокси показват сериозно намаление на производството на електроенергия в двата най-важни източника на нисковъглеродни емисии – водната енергия (-20%) и ядрената енергия (-12%), в сравнение с 2021 г. В енергийния микс на Германия през 2026 г, първият източник на доставки да бъде природният газ, а вторият – въглищата, с нулево съдържание на ядрена енергия (обсъжда се удължаването на тяхната експлоатация).

По-голямо производство на базата на слънце и вятър

Едно от обнадеждаващите неща в енергийната ситуация е, че сумата от вятърните и фотоволтаичните агрегати вече надхвърля 10% от световното производство на електроенергия (по данни за 2021 г.). Китай, Съединените щати, Япония и Германия са страните с най-голямо производство в световен мащаб. В Европа Великобритания и Дания също се открояват – макар и доста по-надолу.

Източник:/БГНЕС, Катимерини
cross.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!