18% от българите във Великобритания работят във финансовия сектор

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
437

Данните на британската статистика показват съществен ръст на българите и румънците на Острова след 2014 г.
Снимка: Архив Ройтерс
Възможността за свободно движение на работниците от България и Румъния във Великобритания беше посрещната с опасения за огромна мигрантска вълна от двете най-бедни страни от ЕС. На Острова се притесняваха, че социалната им система няма да издържи на идващите българи и румънци, които няма да работят и ще разчитат на социални помощи.
Тези страхове донякъде се сбъдват – броят на чуждите граждани от тези две държави расте с 80% между 2014 и 2016 година. 79% от тях обаче работят. При това, както показват данните на статистиката, 18% от българите на Острова всъщност са заети в една от най-добре платените области – финансовата индустрия и банковия сектор.
Специалният доклад на статистическия институт на Великобритания показва, че в началото на 2014 година на Острова са живели 230 хил. българи и румънци. Към края на 2016 година броят им вече е 413 хил. 79% от тях са граждани на Румъния.
Стастическият институт цитира данни на ООН, според които към 2015 година 1,2 млн. родени в България и 3,4 млн. родени в Румъния хора живеят в държава, различна от родината си.
Увеличаването на гражданите на двете страни във Великобритания се обяснява с отпадането на всички ограничения за работниците от двете държави, които станаха част от ЕС през 2007 г.
Британските власти се възползваха от всички законодателни възможности в общността, за да ограничат свободното движение на трудова сила от България и Румъния с мотива, че трябва да защитят икономиката си от огромна вълна мигранти от двете най-бедни държави в ЕС. В крайна сметка обаче през 2014 г. всички ограничения отпаднаха.
Анализите показват, че във Великобритания пристигат основно българи и румънци в трудоспособна възраст – 81% са на възраст между 16 и 64 години. Всъщност подобни са данните и за гражданите на другите европейски държави – 73% са в трудоспособна възраст.
79% от българите и румънците във Великобритания работят, като най-често те намират работа в сектори като строителство, хотелиерство и рестораньорство – общо 23% от българите и румънците във Великобритания са заети именно в тези индустрии. 18% от българите и 14% от британците работят във финансовата индустрия и банковия сектор.
След вота за Brexit британската статистика започва да следи и броя на британците в Европейския съюз. Според данните към края на 2016 г. 6,2 хил. британци живеят в България и Румъния. 71% от тях са на възраст между 15 и 64 години. Към февруари 2017 г. 1 423 британци са поискали да получават пенсията си в България и Румъния.
Броят на британските пенсионери в тези две държави е устойчив за последните 14 години и е много по-малък спрямо други държави от ЕС – Испания или Франция, например.
По статията работиха: автор Деляна Петкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!