Вотът на малцинствата става съдбоносен за британските избори през 2015 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
210

Радикалните демографски промени във Великобритания означават, че етническите

малцинства в страната могат да определят изхода от изборите през 2015 г.

Това сочи проучване на междупартийната група Operation Black Vote (OBV), цитирано от “Гардиън”. Според него, броят на парламентарните места, чийто изход може да зависи от гласовете на чернокожи и азиатски избиратели, е скочил със 70% в сравнение с изборите през 2010 г.

Изследването показва, че на 168 места, където предстоят избори, гласоподавателите от етническите малцинства са повече от размера на мнозинството, с което е победил сегашният народен представител. При това тази тенденция се простира извън градските райони и включва места като Саутхемптън, Оксфорд, Шерууд, Ипсуич и Нортхемптън.

Изводите от проучването са от особено значение за консерваторите, които признават, че им е трудно да спечелят гласовете на етническите малцинства. На последните избори партията на Дейвид Камерън си осигури само 16% от вота на малцинствата, докато 68% от тях гласуваха за лейбъристите. Експерти твърдят, че тази тенденция ще продължи и това може да доведе до промяна в динамиката на британската политика.

“Вотът на чернокожите никога не е носил толкова сила. Това е страхотна новина за всички, които смятаха, че никога не можем да постигнем промяна… С това политическо влияние съм сигурен, че мнозина ще изискат по-голямо равенство между расите… Това проучване променя правилата на политическата игра – преди всичко, ако общностите с етнически малцинства и политиците отговорят на него положително, това ще е победа за демокрацията”, заяви Саймън Уоли от OBV.

Заместник-лидерът на либералдемократите Саймън Хюз обясни, че констатациите от проучването са “много важни”, и допълни: “Ако партиите и кандидатите не се заемат да търсят и спечелят подкрепата на етническите малцинства, те ще се окажат с политически проблеми на местно ниво и значително ще намалят перспективите си за успех на изборите.”

Според скорошно проучване е възможното промяната в етническия състав на Великобритания вече да е достатъчна, за да донесе поражение на Дейвид Камерън на следващите избори. “Расовият дефицит” на консерваторите ще им струва между 20 и 40 парламентарни места през 2015 г., сочат изчисленията на проф. Антъни Хийт от Оксфордския университет, който проучва етническите демографски промени и тяхното влияние върху изборите.

През 2010 г. лейбъристите отбелязаха втория си най-лош резултат досега, но въпреки това смазаха консерваторите при вота на етническите малцинства. Това контрастира с цялостната победа за консерваторите с 36% срещу 29% от всички подадени гласове.

Тогава 20 места не достигнаха на Камерън и колегите му, за да си осигурят мнозинство, и той е принуден да управлява в коалиция – първата от десетилетия в британската политика. Според изчисленията на Хийт на расовия проблем на консерваторите се дължат 10 от тези изгубени 20 места. “Гласовете на малцинствата могат да бъдат откраднати от лейбъристите, но само ако се положат активни усилия, включително и решаването на проблемите на малцинствата. Няма следи на дългосрочна ерозия от лейбъристите”, заключва той.

Консерваторите признават за скорошното въвеждане на някои атрактивни мерки в областите с многобройно имигрантско население – включително и обяви, които подканват нелегалните имигранти да се приберат вкъщи – като така се опитват да задържат гласовете на бялата работническа класа и средната класа с по-ниски доходи. Тези мерки обаче не помагат за спечелването на избирателите от етническите малцинства.

Надим Захауи, представител на консерваторите за Стратфорд на Ейвън, който призова за амнистия за нелегалните имигранти, обясни, че изводите от проучването трябва да предизвикат удвояване на усилията за привличане на чернокожите и азиатските избиратели. “Тези числа са значителни. Вотът на етническите малцинства ще е важен. Партията е в разгара на дебат и това е въпрос, който сега е вземан насериозно,” обясни той.

Освен че броят им се увеличава, малцинства се местят от вътрешността на градовете към по-маргинални места. Този двоен удар ще увеличи значението им на изборите през 2015 г. и се очаква да ги направи все по-влиятелни в бъдещите парламентарни избори.

През 2001 г. преброяването във Великобритания показа, че етническите малцинства са 7% от населението. През 2011 г. това число нарасна на 11%. Според проучването на OBV вотът на малцинствата ще е от решаващо значение в средна Англия, южното крайбрежие, както и в североизточната част на страната.

Броят на гласоподавателите от етнически малцинства надвишава мнозинството на депутатите в шест от осемте парламентарни места в Бирмингам, както и двете места в Блекпул, Нюпорт, Брайтън, Нортхемптън, Норуич, Ипсуич и Портсмут и трите места в Саутхемптън.

Водещи фигури от партията на консерваторите се страхуват, че шансовете им за победа ще бъдат минимални, ако не спечелят гласовете на етническите малцинства. Лорд Ашкрофт, бивш заместник-председател и ковчежник на партията, се притеснява, че партията има сериозен проблем с расите, а поръчаното от него проучване на общественото мнение ясно показа, че е прав.

В същото време усилията на лейбъристите да запазят и увеличат огромната си преднина при етническия вот са водени от Садик Хан – депутатът, който отговаряше за кампанията на Ед Милибанд.

Хан е категоричен, че “ДНК-то на политиката трябва да се промени с оглед на това проучване”. Той добави: “Това изследване показва колко важен ще бъде електоратът на етническите малцинства за бъдещите парламентарни избори. Всяка партия, която наистина иска да спечели, ще трябва да привлече етническите малцинства към себе си.”

Лейбъристите не могат да разчитат на продължителното доминиране на вота на етническите малцинства, предупреди Хан, който очаква консерваторите да положат повече усилия да ги привлекат на своя страна. Той даде за пример предсрочните избори в Брадфорд, където мюсюлманските избиратели обърнаха гръб на лейбъристите и така донесоха победата на партията. “Не можем да приемаме гласовете на етническите малцинства за даденост,” заключва той.

Ако консерваторите не успеят да спечелят необходимото мнозинство през 2015 г., това ще означава, че последното им такова е било преди почти четвърт век, под ръководството на Джон Мейджър през 1992 г. “Може да се наложи консерваторите да се адаптират по същия начин, по който лейбъристите създадоха “новите лейбъристи”, за да се справят със спада на гласовете на работническата класа за левицата”, казва Хийт.

През 2010 г. консерваторите спечелиха 306 места, лейбъристите – 258, а либералдемократите – 57. Стратегията на консерваторите за 2015 г. е да се опитат да задържат 40-те си най-оспорвани места, както и да спечелят още 40, които да им донесат категорично мнозинство.

Нелеката задача да направи партията по-достъпна и харесвана от етническите малцинства е възложена от Камерън на заместник-председателя на консерваторите Алок Шарма, който е представител на западен Рединг. “Анализът… говори сам по себе си, като изобличава местата с по-голям брой избиратели от етническите малцинства и тяхното потенциално значение за изборите”, заяви Шарма. Въпреки това той е убеден, че “в крайна смета това, което е от значение за всеки, който иска да работи усилено и да успее в живота, независимо от произхода му, е подобряването на икономиката ни”.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!