Великобритания планира суперкомпютър със собствени чипове

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
58

Амбициозният проект възлиза на близо 1 милиард долара

ARCHER2, най-мощния суперкомпютър в Обединеното кралство, скоро може да има по-достоен наследник на трона (снимка: EPCC/The University of Edinburgh)

Британският министър-председател Риши Сунак разкри програма на правителството, която ще позволи на страната да „укрепи мястото си на световна научна и технологична суперсила до 2030 г.”. Един от основните проекти на програмата е HPC система, която може да се конкурира по мощност с най-производителните суперкомпютри в света.

Бъдещата машина ще конкурира суперкомпютъра Frontier, инсталиран в Съединените щати, който се счита за един от най-мощните в света, наред с китайските OceanLight и Tianhe-3. Министерството на финансите обаче все още не е дало съгласие за финансиране на проекта, оценяван на 1 милиард долара, според източници, на които се позовава The Register.

В момента министърът на финансите разглежда предложение от февруари на Министерството на науката, иновациите и технологиите за инвестиции в размер на £800 милиона ($946 милиона) в изграждане на суперкомпютъра. За сравнение, Frontier струва около $600 млн.

Подобен суперкомпютър ще даде тласък на местната технологична индустрия, тъй като се очаква изчислителната система да бъде изградена от британски фирми, използвайки чипове и системи, създадени също от британски производители. Тоест, не се предвижда участие на американската HPE и френската Atos, създали много от най-мощните суперкомпютри в света.

Британският стартъп Graphcore, който вече работи върху суперкомпютъра Good Machine AI, ще отговаря за новата изчислителна машина. Good Machine AI струва около 120 милиона долара и има производителност 10 eflops при изчисления с ниска точност (не FP64).

В проекта може да се включи Arm, тъй като първият в света Arm-базиран суперкомпютър Isambarad беше пуснат именно във Великобритания. Друг потенциален участник е американската Nvidia, която също използва Arm-ядра в най-новите чипове Grace Superchip и Grace Hopper.

Ситуацията със суперкомпютрите на Острова се утежнява от факта, че заради Брекзит, Обединеното кралство напусна консорциума EuroHPC, в чието създаване взе активно участие. Суперкомпютрите EuroHPC вече са класирани на трето (финландския LUMI от HPE) и четвърто (италианския Leonardo от Atos) място в последния рейтинг TOP500.

EuroHPC скоро ще внедри най-мощния европейски суперкомпютър с изкуствен интелект MareNostrum-5, първия от екзамащаб – JUPITER и шест квантови компютъра. В същото време Европейският съюз активно инвестира в създаване на собствени процесори и ускорители, както и системи за съхранение.
technews.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!