Великобритания и Индия постигнаха дългоочаквано споразумение за свободна търговия, определено като „историческо“, с което Лондон прави отстъпки по отношение на достъпа на индийски служители до британския трудов пазар, в замяна на значително намаляване на митата върху внос на уиски и автомобили.
Сделката предвижда индийските компании, опериращи във Великобритания, да бъдат освободени от плащане на осигуровки за свои служители, командировани в страната за срок до три години. Това ще намали разходите за преместване на персонал във Великобритания.
Митата върху индийския внос на британско уиски и джин ще бъдат намалени от 150% на 75%, като до десетата година ще спаднат до 40%. Автомобилните мита ще бъдат редуцирани от над 100% на 10%, но с определени квоти.
Преговорите, проточили се в продължение на три години, бяха ускорени след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи глобални търговски тарифи миналия месец, а Великобритания и Индия се стремят към засилване на двустранните връзки.
Премиерът на Индия Нарендра Моди определи споразумението като „амбициозно и взаимно изгодно“, което ще стимулира търговията, инвестициите, растежа, създаването на работни места и иновациите. По думите му, британският премиер Киър Стармър ще посети Индия скоро.
Великобритания очаква споразумението да повиши БВП на страната с 0.1% до 2040 г., като същевременно подчертава, че не се предвиждат промени в имиграционната ѝ политика. Индийските служители, командировани във Великобритания, все пак ще подлежат на минимални изисквания за заплата и ще трябва да плащат здравната такса за чужденци.
В парламента, представителят на Консервативната партия Дейм Харит Болдуин заяви, че сделката изглежда като „субсидиране на индийска работна ръка за сметка на британските работници“. Търговският министър Дъглас Александър отвърна, че освобождаването от осигуровки е „взаимно“ и ще е от полза и за британските компании, тъй като създава възможности в Индия.
Британското правителство допълни, че споразумението ще доведе до по-ниски цени и по-голям избор за британските потребители, особено при дрехи, обувки и храни като скариди. Индия обаче ще запази митата върху млечни продукти, а Великобритания – върху някои селскостопански стоки като ориз.
Споразумението се оценява като едно от най-значимите, сключвани от Великобритания след Брекзит, редом с тези с Австралия и Япония, както и едно от ключовите за управлението на Моди, след сделките с ОАЕ, Австралия и ЕАСТ.
По данни от 2022 г., Индия ще намали мита на стойност над £400 милиона годишно, като след 10 години спестяванията ще достигнат £900 милиона. Очаква се двустранната търговия да нарасне с £25.5 милиарда, а британският БВП – с £4.8 милиарда.
Индия е вторият най-голям пазар за шотландско уиски по обем, а за автомобилите е трети след САЩ и Китай. Въпреки това, износът ще се регулира чрез квоти. Правната професия във Великобритания изрази разочарование, че сделката не включва легалните услуги, определяйки това като „пропусната възможност“.