В името на безопасността на жените: Гореща линия за прибиращите се сами във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
234

След множеството случаи на посегателства по света безопасността на жените отново е в светлините на прожекторите, а прибирането вкъщи през нощта често е моментът, когато страховете им са най-големи. Поради това в редица държави предприемат мерки, които да гарантират сигурността и безопасността на жените. Например в Единбург, Шотландия, миналата година беше открита телефонна линия за помощ, наречена „Strut Safe“, за хората, които се прибират сами през нощта.

Алис Джаксън все още си спомня нощта, когато отговаря на обаждане на млада жена, уверена, че някой я следи. „Тя беше толкова сигурна, че нещо ще се случи, че дори тичаше.“, споделя Алис. „Каза ми, че мисли, че някой я следи.“

По време на разговора младата жена споделя своето име, възрастта и рождената си дата, адреса, на който живее, и пълно описание на външния си вид и дрехите, с които е облечена. „Все още си спомням с точност дрехите, с които каза, че е облечена.“, казва Алис. „Сподели ми, че тази информация ще ми потрябва.“

„Когато вдигнете телефона, винаги можете да разберете дали човек е уплашен.“, коментира Алис. „Това се усеща по гласа.“

„Бяхме опустошени и ядосани“
Идеята за телефонна линия за помощ, на която хората могат да се обаждат, когато се прибират сами през нощта, е на 22-годишната Алис и приятелката й Рейчъл Чънк. Тя се заражда през април 2021 г., малко преди двете приятелки да присъстват на бдението на Сара Еверард – 33-годишна жена, която, прибирайки се сама през нощта е отвлечена и по-късно убита.

„Бяхме опустошени и ядосани.“, казва Алис. „Затова купихме евтин телефон, помолихме хора да се включат доброволно, за да отговарят на обажданията, и публикувахме номера в различни групи.“

Оттогава „Strut Safe“ приема обаждания всеки уикенд.

Доброволците, които отговарят на обажданията, са интервюирани, обучени и проверени. Те са там, за да разговарят и да предоставят увереност, тъй като понякога хората, които се обаждат, са обезпокоени и притеснени за собствената си безопасност. „Те плачат, разстроени са, а ти им помагаш да го преживеят.“, казва Алис.

Хората, които са доброволци на телефонната линия, са готови да предупредят полицията или да извикат линейка, ако е необходимо.

Първоначално информацията за наличието на телефонната линия се разпространява от уста на уста, но в момента повечето хора намират и споделят номера в социалните медии. Обемът на обажданията, които „Strut Safe“ получава всеки уикенд, варира.

Отчетен е огромен скок в броя на обажданията след смъртта на Сабина Неса през септември миналата година, споделя Алис, а убийството на Ашлинг Мърфи в началото на януари също доведе до увеличение. „Когато се случват такива неща, хората се чувстват по-несигурни“, казва младата жена.

„Ние сме тук за всеки, който се нуждае от нас“
Множеството обаждания отварят очите на Алис за степента на уличен тормоз и насилие. „Хората, които отричат, че това е проблем, които казват, че хората си измислят, за да получат внимание, че тези неща всъщност не се случват или че улиците не са толкова опасни, е необходимо просто да отговорят на няколко обаждания, за да си променят коренно мнението.“, казва Алис.

Според младата жена обаче телефонната линия не е решение на проблема. „Но сега съществува нещо, което не е съществувало преди. Ние сме тук за всеки, който се нуждае от нас, и се надяваме, че това ще провокира още промени.“

Доброволците споделят, че изпитват облекчение всеки път, когато позвънилият се прибере вкъщи безопасно, което е и целта на телефонната линия.

Източник: ‘Hi, thanks for calling. Are you OK? How far away are you?’: https://www.bbc.com/news/stories-60055916

lifestyle.framar.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!