Цените на жилищата във Великобритания могат да паднат с 30% за 4 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1340

Жилищният бум на Острова изтласка от пазара голяма част от средната класа

Цените на жилищата във Великобритания могат да паднат с 30% през следващите четири години, прогнозират от Capital Economics, цитирани от онлайн изданието globalpropertyguide.com.

Жилищният бум на Острова изтласка от пазара голяма част от средната класа. Цените трябва да се понижат с поне 22%, за да станат жилищата отново достатъчно достъпни, подчертава консултантската компания.

“Посланието е ясно. Жилищата са толкова надценени, че продължителният спад на цените е вече на масата”, коментира Роджър Буутъл, управляващ директор на Capital Economics. Буутъл е бивш съветник на правителството на торите и също бивш главен икономист в HSBC.

През последните няколко години цените на жилищата във Великобритания отбелязват резки ръстове. През последните седмици обаче започна видима корекция в няколко квартала на Лондон, където темповете на ръст значително изпреварваха увеличението на цените на имотите в страната като цяло.

Основният проблем е, че много купувачи са взели по-големи ипотеки, отколкото могат да си позволят. Медианната цена на жилищата на Острова е 5,7 пъти повече от алтернатори средната годишна работна заплата, като в Лондон съотношението е значително по-високо, сочат данните на Capital Economics.

“Историята ни казва, че такова високо съотношение не може да бъде поддържано. Ето защо ние трябва да очакваме период, когато жилищната инфлация или ще се забави, или ще бъде отрицателна”, посочва се в доклада на компанията.

В документа експертите прогнозират, че подобен сценарий ще нанесе значителен удар върху домакинствата и икономиката.

Централната банка на Великобритания наскоро въведе мерки за контрол на рисковите ипотеки. В момента около една пета от ипотечните кредити на собствениците на имоти в Лондон попадат в графата “рискови”.

Кредиторите освен това вече са задължени да правят задълбочени стрес тестове на клиентите си. Тези мерки вече забавят темповете на кредитирането.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Десислава Попова

Виж повече

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!