Цената на украинската дерусификация

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
102

Войната насажда омраза срещу всичко руско, но 1/4 от украинците са рускоговорящи и в страната може да възникне сериозен етнически конфликт

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Войната променя – и победителите, и победените са “различни, напълно променени”, пише ирландският поет Уилям Бътлър Йейтс през 1916 година. Този коментар е по повод възстанието на ирландците срещу британската власт през април 1916 година, което трае шест дни, но след това ирландците никога не са същите, пише в коментар европейското издание Politico.

В последните шест месеца Украйна води битка, за да запази своята национална идентичност, териториален интегритет и суверенитет. И няма признаци, че скоро ще има край на военните действия, които доведоха до разрушени градове, разделени семейства и бежанци, до хиляди загубени животи и липса на поминък, посочва още Politico.
Но вероятно най-голямата промяна ще бъде в сърцата на украинците, особено след непрекъснатите коментари от руска страна, че украинска нация не съществува. Това е причината в Украйна да се дистанцират с такава ожесточеност от руския език и култура.

Но според Politico това може да има опасни последици в бъдеще.Защото с действията си Владимир Путин посява семената на сериозен етнически конфликт, който може да продължи години и който би направил трудно връщането на мира, дори и след края на войната. Това “токсично наследство” ще хвърли нова тежка сянка върху отношенията между руснаци и украинци, започнали да се влошават още през 30-те години, след геноцида на Голодомор на Йосиф Сталин. И особено предвид факта, че около 1/4 от украинците се определят като рускоговорящи.

Дерусификацията дава оръжие в ръцете на Кремъл, разпалвайки антиукраински настроения сред руснаците, както и сред рускоезичното население в страната. Киев заявява, че ще си върне Крим с всякакви средства, но как ще се отнесе към населението, което е 65% етнически руско?

Всъщност дерусификацията започна още преди февруари 2022 година, съпроводена с мерките за декомунизация. От 2015 година с решение на Върховната Рада бяха преименувани градове, села и улици, които са свързани с комунистическото наследство на страната. Премахнати са и социалистически паметници. От 2016 година информация в украински институции се дава само на украински и английски, но не и на руски език, а закон, влязал в сила от 2022 година, задължава всички медии да имат сайт на украински език или и версия на украински, която да бъде със същото съдържание, обем и шрифт.

Но всичко това следва действията на Москва от 2014 година, а войната от февруари само ускори този процес.

През март 2014 година в своята реч, с която обяви анексирането на Крим, руският президент Владимир Путин заяви, че руснаците и украинците са един народ, Киев е “майката на всички руски градове”, и те не могат да живеят един без друг. Но осем години по-късно той демонстрира точно обратното – направи трудно двата народа да живеят заедно.

За нация, която не съществува, украинците доста добре се отбраняват и започнаха да нанасят удари дълбоко в руския тил – например в Крим, засягайки складове и различни военни обекти на руската армия, с което бяха прекъснати линии на доставки. Това затрудни напредването на руснаците в Украйна, признато дори и от руските власти. На част от попаденията бяха свидетели руските туристи, което накара Москва да измисли абсурдни обяснения – като например, че са причинени от “нарушения на пожарната безопасност”.

Военната офанзива от 24 февруари може да сформира нова украинска идентичност. За подобно нещо говори и украинският президент Володимир Зеленски в своето приветствие по повод Деня на независимостта на 24 август. В него той изтъкна, че украинският народ се е преродил и най-накрая е показал истинското си лице – на “нация, която не плаче, не крещи, не се плаши. Не бяга и не се предава. И не забравя”.

Опасенията са, че тази нова украинска идентичност може да се превърне в по-малко приобщаваща и все повече мразеща всичко руско. Но могат ли украинците да бъдат винени, коментира още Politico. До момента страната страда от руските ракетни удари, които поразяват и домове, и гражданска инфраструктура. Руските военни тероризират местното население, отхвърляйки и омаловажавайки украинската идентичност.

Отричането на всичко руско може и да има ефект в момента, но преди да спечели войната, Зеленски трябва да се опита да спечели мира в държавата – украинците и руснаците трябва да си простят, за да могат да живеят отново заедно в една държава , заключава още Politico.
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!