The Guardian: За 10 години имиграцията е допринесла с 25 милиарда лири към британската икономика

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
421

Лондон. Темата за имиграцията винаги предизвиква

разгорещен дебат и разделя хората между мнението, че имигрантите създават едно по-богато от финансова и културна гледна точка общество, и това, че те източват обществените средства и са източник на напрежение и недоверие, пише вестник The Guardian.
Реалните и мнимите предизвикателства на етнически разнообразната Великобритания бяха във фокуса на скорошна кръгла маса, чийто домакин бяха вестникът и Британската академия в рамките на есенния конгрес на Лейбъристката партия. Целта на мероприятието бе да се дискутира въпросът до какво води по-голямото етническо разнообразие – до повече или до по-малко социално доверие и общностен дух.
Според последните данни на националната статистическа служба общо 560 хиляди мигранти са пристигнали във Великобритания през 12-те месеца до март 2014 година, което е прираст от 68 хиляди души. Това се дължи на много фактори –бягството на хиляди хора от хуманитарната криза в Африка и Близкия изток, както и европейците, които са подтикнати от икономическия колапс в техните родни страни. Според европейския комисар за заетостта, социалната политика и включването Ласло Андор кризата в еврозоната е довела много имигранти от Италия и Испания, които са потърсили късмета си във Великобритания, като техният брой е много по-голям от този на новопристигналите от Румъния и България.
Социалните последствия от това движение на хора са много и различни. Според данните на Центъра за изследване и анализ на миграцията имигрантите от Европейската икономическа зона между 2001 и 2011 година са допринесли с 34% повече отколкото са взели от британската финансова система. В същото време имигрантите от страни извън това пространство имат с 2% по-висок принос. Така, общият нетен фискален баланс на имиграцията във Великобритания между 2001 и 2011 година е положителен и възлиза на около 25 милиарда лири.

Превод и редакция: Нина Лесева
focus-news.net

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!