Стъпката на Мей към ЕС

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
495

С искането си за двугодишен преходен период британският премиер възнамерява да деблокира зациклилите преговори
Тереза Мей. Снимка: Ройтерс
Имаше премиер-министри, които искаха да доведат Обединеното кралство в сърцето на Европа. Не може да се каже, че бяха успешни. Днес по-скоро може да се каже, че пътят на Великобритания е извън Европа, по-точно – вън от ЕС. Но управляващият премиер Тереза Мей избра „историческото сърце на Европа” за широко анонсираната си политическа реч – Флоренция. Дали мястото, някога любим град на великия философ Макиавели, не бе истинското послание на речта ѝ, с което се надява да помръдне зациклилите преговори за Brexit? Извън ЕС и все пак тясно обвързана със съюза чрез ново партньорство?
Мей, вече не толкова оспорвана сред собствените си редици, се съгласи, че след очакваното през март 2019 г. напускане ще има нужда от преходен период от две години. Тогава ще влезе в сила споразумение, уреждащо икономическите отношения между Кралството и ЕС. Мей не назова финансова сума, която Лондон ще плаща във времевия прозорец на ЕС, който настоява за високи суми. Но тя гарантира, че Великобритания ще изпълни задълженията, които е поела като член.
Сумата от 20 млрд. евро, спомената по-рано, която ще се влее в бюджета на ЕС по време на преходния период, следва да е по-малка от крайната сума за развода. Но фактът, че Мей признава необходимостта от преходна фаза, вероятно ще се приеме положително от твърдите противници на Brexit. Но чувството им за сложността на развода никога не е било особено ясно изразено и все още е така.
Премиер-министърът гледа напред, затова тя иска да премахне блокадата в преговорите. От гледна точка на ЕС те са зациклили само по вина на лондонското правителство, което е разделено както по отношение на целта, така и на самото водене на преговорите. Въпросът обаче е дали ЕС е толкова впечатлен от оптимизма на Май и от предложението ѝ, което включва гарантиране на правата на гражданите на ЕС в Кралството, че да влезе в следващия кръг на преговорите с по-голяма гъвкавост. Дори ако и двете страни са съгласни, че в ерата след Brexit трябва да има ново партньорство, остават съмненията дали Брюксел и Лондон са наясно, че знаят как да стигнат до там. При всички случаи обаче Мей направи направи стъпка напред и към ЕС.
По статията работи: Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!