Сриване: Британската икономика се е свила с 11% през 2020 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
123

Лондонското сити

 

Великобритания регистрира най-големия спад на производството си за повече от 300 години през 2020 г., когато се сблъска с тежестта на пандемията от COVID-19. Това става ясно от публикувани в понеделник актуализирани официални данни.

Според тях британската икономика се е свила повече от всяка друга голяма икономика в света.

Брутният вътрешен продукт (БВП) е намалял с 11% през 2020 г., съобщи Националната статистическа служба, цитирана от Ройтерс.

Това е най-големият спад от 1709 г. и много по-висок от всички предишни оценки. Досега се смяташе, че забавянето е около свиването с 9.3%, последвало края на Първата световна война.

Актуализирането на статистическите данни показва, че намаляването на производството е по-голямо от това при “Голямото замръзване” през XVIII в.

Великобритания е загубила най-много от икономическата си мощ в групата на седемте най-развити икономики в света. Повече от Испания, която регистрира 10.8% спад на производството.

Ревизията надолу в БВП отразява по-ниските вноски от здравеопазването и от търговците на дребно, отколкото се смяташе преди, и се основава на по-пълни данни, с които статистиката вече разполага.

“Здравната служба е била изправена пред по-високи разходи, отколкото първоначално изчислихме, което означава, че общият й принос към икономиката е по-нисък”, обясни статистикът от националната служба Крейг Макларън пред Ройтерс.

В сметките са вкарани и намаляването на рутинните грижи, предоставяни от Британската национална здравна служба (NHS) вследствие на фокусирането върху лечението на пациенти с COVID-19 и ограничаването на разпространението на болестта в болниците.

По-внимателният поглед към увеличените разходи, пред които са били изправени отделните търговци на дребно, също доведе до ревизия надолу на приноса на сектора, докато фабричното производство беше ревизирано нагоре, за да се вземат предвид по-ниските разходи за суровини.

Икономиката на Великобритания се възстанови рязко миналата година, достигайки в края й нивата отпреди пандемията, но бързо нарастващата инфлация означава, че икономиката ще изпадне отново в рецесия по-късно тази година.

Националната статистическа служба ще публикува актуализирани данни за растежа за 2021 г. и първата половина на 2022 г. на 30 септември.

Обединеното кралство напусна окончателно ЕС в края на 2020 г. след изтичането на едногодишния преходен период, в който европейските регулации продължаваха да се прилагат на Острова.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!