Спасиха 110 нашенци от Либия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
494

Самолетът на „България Ер", изпратен да прибере намиращи се в Либия български граждани пристигна около 04.00 часа тази сутрин  на летището в София, информира БНР.

На родна земя стъпиха 110 български граждани, както и шестима „гости” от Румъния.
Според данните евакуираните граждани са предимно медицински и строителни работници.
Преди минути на летище „София” кацна и правителственият самолет „Еърбъс”. По предварителни данни в него има един или двама българи, като останалите места са заети предимно от граждани на Хърватска, Сърбия и Македония, които са успели да се качат на този полет, тъй като до последно не е имало български граждани.
По данни на БНТ на борда на правителствения самолет има 1 българска гражданска и 87 граждани на Турция. Местата са запълнени от чужденци, тъй като след излитането на първия български самолет на летището в либийската столица не е имало повече наши сънародници.
По-рано директорът на Правителствения отряд 28 кап. Пенчо Пенчев, съобщи пред Фокус, че два неидентифицирани багажа забавили излитането на правителствения самолет „Еърбъс” от Триполи.
Самата обстановка на летището е изключително сложна – има много хора, които искат да напуснат Джамахирията, снощи са кацнали 10 самолета на европейски държавни, дошли да приберат своите граждани.
Междувременно стана ясно, че България има готовност в рамките на днешния ден да изпрати самолети за Либия, ако се появят българи, добрали се до летището в Триполи.
Външният министър Николай Младенов заяви пред БНТ, че вторият български самолет все още не е излетял от Либия, тъй като се изчаква последния момент, за да е сигурно, че няма да останат българи, извън борда.
Към 09.30 часа имаме преглед на ситуацията, за да видим има ли нужда да се изпращат още самолети за Либия, заяви Младенов.
Той каза още, че в момента страната ни води преговори с други страни за изтегляне на наши сънародници от втория по големина град в Либийската Джамахирия – Бенгази. По думите на външния министър ситуацията там е далеч по-сложна от тази в столицата.
Районът се контролира от бунтовници, което прави ситуацията изключително сложна, поясни още министърът и допълни, че летището в града не работи, което прави трудна евакуацията на чуждестранните граждани.
По думите му в момента се водят преговори с други страни, за извеждане на българите от Бенгази и региона по море.
Имаме постоянна връзка с посолството ни, сложно е, разбира се. Но външно министерство има възможност да проследява регулярно колко българи са заявили готовност да се върнат и са успели да се доберат до летището в Триполи, заяви Младенов и допълни: „Имаме и съответно всички документи на място, така че ако някой има проблеми с паспорти и други това не би трябвало да затрудни прибирането им.
“Няма да говоря нищо повече, преди да си дойдат нашите хора”, категорично заяви Младенов и съвсем неочаквано прекъсна връзката, затваряйки телефона.
От 15 февруари насам страстите в Либия не стихват. Джамахирията е залята от масови протестни акции срещу режима на Кадафи. С всеки изминал ден въстават нови и нови градове.
Властите обаче не се поддават и прилагат жестокост срещу народното недоволство. По данни на очевидци за разгонването на демонстрантите в столицата Триполи и втория по големина град в страната – Бенгази, бе вкара на в действие и военната авиация.
Данните на Международната федерация по правата на човека сочат, че от началото на протестите и безредиците в Либия са загинали 500 души, а числото на ранените приближава 4000.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!