Решават кой колко дава за спасяване на еврото

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
538

Министрите на финансите на страните от еврозоната ще имат в понеделник телефонна конференция, за да обсъдят редица технически въпроси, свързани с дълговата криза. Това съобщи европейски източник, цитиран от Франс прес.

На срещата ще се обсъжда проектът на новия фискален пакт, който трябва да е готов до януари, както и двустранните заеми за МВФ, съобщи Ройтерс. Ще има телефонно заседание на Еврогрупата в понеделник следобед за обсъждане на резултатите от европейската среща на върха от 8 и 9 декември, която бе посветена на начините за справяне с дълговата криза, посочи същият източник, пожелал анонимност.
Телефонната конференция е насрочена за 15.00 часа по Гринуич (според Ройтерс от 14,30).

Членове на Европейския съюз, които не са част от валутния съюз, също ще вземат участие. Въпросът за двустранните заеми от европейски страни към Международния валутен фонд (МВФ), за да бъдат предоставяни средства на институцията в замяна на нейната помощ за затруднени членки на валутния съюз, ще бъде централна тема на заседанието.
В него се предвижда да участват и държави от ЕС извън еврозоната, допълва АФП.
Днес ще се обсъжда и спорният въпрос за вноските на страните извън еврозоната в МВФ.

Страната ни няма задължение и не възнамерява да предостави допълнителни финансови ресурси на МВФ, заяви преди дни пред парламента външният министър Николай Младенов. Това ще направят с около 150 млрд. евро страните от еврозоната и още 4-5 държави извън нея, но членки на ЕС – Швеция, Дания, Чехия и Полша, с около 50 млрд. евро.

Станите са се надявали да убедят Великобритания да направи вноска от 30 млрд. евро, но премиерът Дейвид Камерън категорично е отказал, пише “Файненшъл таймс”. Засега само Дания се е ангажирала със сума от 5.4 млрд. евро. Чехия е била помолена да направи вноска от 3.5 млрд. евро, което е 10% от валутните й резерви и предизвика остър дебат в страната.
Според “Файненшъл таймс” България, Унгария и Румъния няма да правят вноски, било защото получават помощ от МВФ, било защото още не са изплатили минали задължения към фонда. България обаче изплати дълга си към МВФ. От Министерство на финансите уточниха за Дир.бг, че страната няма никакви финансови отношения с институцията, освен редовните мисии.
Отделен е въпросът, че нямаме никакви финансови ангажименти и нямаме намерение да поемаме, допълниха оттам.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!