Пропуснатото време в клас струва 40 хил. паунда за Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
195

Учениците щели да са с по-лоша квалификация въпреки онлайн обучението

Снимка: БГНЕС
Пропуснатото време в училище заради коронавируса ще има изключителни последици върху бъдещите доходи на днешните деца. За това предупреди британският институт за финансови изследвания, предава “24 часа”.

Експертите му са изчислили, че шестте месеца извън клас за учениците във Великобритания може да им струват загуба от около 40 хиляди паунда, или 89 000 лева в живота им. Те са използвали алгоритъм на Световната банка, според който година учене увеличава с 8% доходите на човек в напреднали икономики като британската.

Институтът предупреждава, че въпреки дистанционното обучение някои деца ще получат по-ниска или по-лоша квалификация, като най-потърпевши ще бъдат тези в нералностойно положение и от семейства с по-ниски доходи, които нямат онлайн достъп до образование.

До средата на февруари английските деца ще изгубят половин учебна година заради пандемията, или около 5% от цялото си задължително обучение. Основните и средните училища в страната са затваряни два пъти общо за 6 месеца, за да бъде овладяно разпространението на коронавируса. Така е и в момента. В тях се обучават само деца на ключови работници като медици, полицаи и служители в супермаркети. Премиерът Джонсън призна, че може да се мисли за връщане на всички в клас едва след 8 март.

Британското правителство отпусна 1.5 млрд. паунда за програми за наваксване чрез наемане на допълнителни хора, които да помагат на учителите и включване на музеи и клубове, които да разработят образователни занятия за деца преди ваканциите.

Според института обаче това няма да е достатъчно, за да се компенсира пропуснатото време в клас. Експертите препоръчват да се мисли за по-радикални варианти като удължаване на учебния дел или учебната година, дори уроците през лятната ваканция или повтаряне на класове.

От преподавателските съюци обаче предупреждават, че много от учителите са прегрели от работата онлайн и не могат да поемат такова допълнително натоварване масово за всички деца. Те смятат, че усилията трябва да се насочат основно към учениците в неравностойно положение, като им се предлагат безплатна храна и наваксващи занимания през ваканциите.

По публикацията работи: Петя Славова
dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!