Прокуратурата образува 5 наказателни производства в енергетиката

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
225

Образувани са 5 наказателни производства. Това каза заместник-главният прокурор Борислав Сарафов при обявяването на резултатите от проверката в енергетиката (НЕК ЕАД, Електроразпределителните дружества, ДКЕВР), която започна през месец февруари, предаде репортер на БГНЕС.


Първото, което е за виновни длъжностни лица в ДКЕВР, е за това, че през 2012 г. са наруши или неизпълнили служебните си задължения съгласно закона. Второто дело, което е във връзка с непотърсен от държавата дивидент от ЧЕЗ е за умишлена безстопанственост. Групата ЧЕЗ е кумулирала един доста сериозен финансов ресурс като печалба до средата на 2012 г. – 5

93 млн. лева. Виновни длъжностни лица от МИЕТ в периода 2011 – 2012 г. обаче, според прокуратурата, не са положили достатъчно грижи държавата да си получи този дивидент, който е 33%. И така за бюджета са последвали значителни щети.

Третото производство, което е образувано, е за виновни длъжностни лица от НЕК – също за умишлена безстопанственост. То е за това, че от 2001 – 2012 г. умишлено не са положили достатъчно грижи за стопанисването им имущество и е във връзка със сключени споразумения с “Марица Изток” 1 и 3, от които са последвали значителни щети за НЕК.

Четвъртото дело е образувано след материали от ДАНС и е срещу изпълнителния директор на НЕК Михаил Андонова. То е за това, че от 18 април 2011 г. до 5 октомври 2011 г. като длъжностно лице не е положил достатъчно грижи за стопанисването и от това е последвало щета за НЕК от 189 000 лева. Второ обвинение за изпълнителния директор на НЕК и на БЕХ е за това, че е сключвал съзнателно неизгодни сделки.

Петото наказателно производство е по доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) във връзка с проверка в ЧЕЗ Разпределение България ЕАД. Проверката е обхващала 396 договора, по които са констатирани много нарушения и са наложени административни санкции от ДКЕВР. Тук според прокуратурата има нарушения при обществените поръчки.

Така четири от делата са срещу неизвестен извършител, но от обвинението посочват, че няма да се поколебаят в момента, в който установят виновните длъжностни лица да им се повдигнат обвинения. “Проверката не е и в никакъв случай не може да бъде разглеждана като удар върху чуждестранните инвестиции в България”, заяви отново главният прокурор. Той посочи, че проверката е проверявала всички ЕРП-та и държавните институции. Цацаров припомни мнението си, че ДКЕВР на моменти е действала не като регулатор, а като безкритичен регистратор.

Преди два дни целият доклад е връчен на премиера Марин Райков. В писмото се посочва, че в него се констатират нарушения, които са в компетенции на изпълнителната власт. Данни за престъпление не са констатирани в EVN и Енерго Про. /БГНЕС

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!