Препъникамъните стоят между Москва и Лондон

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
801

Литвиненко и Грузия остават като основни проблеми във взаимоотношенията между Русия и Великобритания.

Министрите на външните работи на Русия и Великобритания на среща в Москва в един глас заявиха, че съществуващите между двете страни проблеми обаче не трябва да пречат на подобряването на отношенията.
Това е първата визита на външния министър на Великобритания Уилям Хейг в Русия откакто правителството на консерваторите пое управлението на страната.
След победата на торите на изборите през май месец анализатори отбелязаха, че може да се очаква затопляне на отношенията с Русия, особено на фона на тона, който бе наложен в продължение на няколко години. На този етап обаче очакванията не се сбъдват, пише БиБиСи.
Сергей Лавров определи разговорите с колегата си като “повече от продуктивни”, а Уилям Хейг отвърна от своя страна с определението „конструктивен дух на дискусията”.
От дипломатичния тон на съвместната пресконференция може да се направи извода, че двамата първи дипломати не са постигнали значителен напредъкв регулиране на двата основни проблема – убийството на бившия офицер на ФСБ Александър Литвиненко през 2006 година, както и проблема с регулирането на руско грузинския конфликт от август 2008 година и последвалото признаване на независимостта на Абхазия и Южна Осетия от страна на Русия.
По-прямо бе признанието в думите на Хейг: „Ние не казваме, че сме преодолели всички различия. Да, между нас има още разногласия, но особено важно е да се работи над актуалните проблеми – нещо, което ние направихме днес”.
Англия и Русия са постигнали обаче съгласие по въпросите за Близкоизточния мирен процес, иранската ядрена програма, Афганистан и ситуацията на Корейския полуостров.
Преди да замине за МоскваХейг в интервю за британска медии посочи, че казусът с убийството на Литвиненко продължава да помрачава отношенията с Русия и предупреди, че визитата му ще бъде посветена и на този проблем. По време на пресконференцията обаче името на Литвиненко не бе изказано.
Сергей Лавров отново в типичния дипломатичен тон повтори позицията на страната си, че Русия е готова да сътрудничи в британските следователи, но в рамките на руските закони.
По-рано  британският външен министър разговаря с президента Дмитрий Медведевв резиденцията му Горки край Москва и му предаде “най-добри пожелания” от британския премиер Дейвид Камерън.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!