Преговорите между Лондон и ЕС за търговска сделка може да отнемат и 15 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
670

Според външния министър на Дания ЕС трябва да се погрижи на първо място за собствените си интереси
За сключването на търговската сделка между Великобритания и Европейския съюз след Brexit може да е нужно повече от десетилетие, заяви датският външен министър Андерс Самуелсен.
„Трябва да намерим решение и ще намерим решение“, каза Самуелсен в интервю от Брюксел. „Въпросът е дали можем да го направим за две години или ще отнеме 15. Не знаем“.
Великобритания иска дискусиите по търговското ѝ споразумение да се случват по време на двегодишния период, определен за преговорите по излизането от ЕС, припомня Bloomberg. Много представители на ЕС обаче, включително главният преговарящ по Brexit Мишел Барние, отхвърлят идеята, заявявайки, че блокът ще обсъжда бъдещето, само когато други въпроси, като условията около Brexit и статутът на европейските граждани във Великобритания, са уредени.
Независимо дали Великобритания ще постигне нова търговска сделка, тя ще напусне ЕС около 2 години след старта на преговорите. Излизане без бъдещо споразумение е нещо, което британският министър по Brexit Дейвид Дейвис заяви, че е „малко вероятен сценарий“, но за който Великобритания трябва да се подготви.
Самуелсен, който се срещна с Дейвис миналата седмица, каза, че поредността на преговорите зависи от най-належащите приоритети, след като Тереза Мей задейства Член 50 от Лисабонския договор. Британският министър-председател заяви, че това ще се случи до края на месеца.
„Това, разбира се, бе част от нашите обсъждания, знаем, че британците искат да изчакат“ всичко да бъде уредено в едно всеобхватно споразумение накрая, каза Самуелсен. „Всички всъщност са готови. В момента просто сме в процес на изчакване и след това ще трябва да решим кои въпроси ще бъдат първи поставени на масата“.
Айвън Роджърс, бившият постоянен представител на Великобритания в ЕС, каза пред законодателите миналия месец, че предишни споразумения между ЕС и други страни са „отнели ужасно много време“, докато бъдат договорени.
Роджърс подаде оставка през януари на фона на обвинения от някои членове на британското правителство, че е твърде песимистично настроен в твърденията си, че може да минат няколко години, за да се сключи търговска сделка между Великобритания и ЕС.
Роджърс каза, че ратификацията вероятно няма да се случи по-рано от началото, или дори средата, на следващото десетилетие.
Без търговска сделка или преходно споразумение, преди тя да влезе в сила, разногласията може да попаднат в съда и търговията между Великобритания и ЕС да се осъществява съгласно правилата на Световната търговска организация. Това може да означава мита от около 10% само върху автомобилите.
Макар че ранните обсъждания се случват в „добра атмосфера“, Самуелсен прогнозира, че подходът на правителствата към Великобритания няма да е мек.
„Трябва да се погрижим за нашите собствени интереси“, казва Самуелсен. „Трябва да гарантираме, че няма да се стигне до ситуация, в която ние ще имаме по-големи трудности да влезем на британския пазар, отколкото Лондон ще може да се конкурира чрез по-добри условия от Европа“.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!