Плевнелиев заложи приоритетите пред нацията

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
640

Работата на парламента днес започна необичайно. Президентът Росен Плевнелиев произнесе реч от трибуната, с която обобщи резултатите от месеца на политическите консултации, които проведе по своя инициатива с ръководствата на ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака".

Обръщението му бе предавано пряко по БНТ и БНР.
Той благодари на политическите сили за проведените консултации, предаде БТА.
“С вашата подкрепа президентската институция се превърна в платформа за идеи и решения за 2012 г. Доказахме, че партиите могат да работят заедно, че по някои важни теми са загърбили политическото противопоставяне и са създали надпартиен консенсус”, каза Плевнелиев.

Според него България е европейски шампион по пилеене на енергия, цитира го БГНЕС. “С много енергия произвеждаме малко. Решението е енергийната ефективност. Най-евтината енергия е икономисаната енергия. Трябват поне 1 млрд. лева във фискалната рамка. Постигнахме диверсификация и в енергийните източници. Не бива да зависим само от една тръба. За мен взетото решение за спиране на АЕЦ “Белене” е правилно. Той е икономически неизгоден, необезпечен и крие риск за бъдещите поколения”, каза той, след като само преди дни изтъкна, че в страната има 770 000 панелки и ако те не се санират, след 10 години 2,7 млн. българи ще бъдат на палатки, но с нова атомна електроцентрала.

“България регистрира ръст на износа и това трябва да се подкрепя. Нуждаем се от активна политика за привличане на инвестиции, насърчаването на малките и средни предприятия. Трябва да бъдат преосмислени стимулите за инвестиции. Промените в Закона за насърчаване на инвестициите са неотложни. Всички бяхме на мнение, че добрата инфраструктура е предпоставка за инвестиции. Фокусът на правителството върху инфраструктурни проекти е много полезен”, заяви още президентът и посочи, че се очаква около 1,4% нарастване на БВП.

Той обаче призна, че през 2012 г. се очаква нисък икономически растеж. “Заради кризата и несигурността, два от трите фактора на растеж – потребление и инвестиции – са на ниски нива”, обясни Плевнелиев. 

Вчера БНБ прогнозира икономическият ръст у нас през 2012 г. да бъде едва 0.7%, което е значително по-малко от заложеното от кабинета. Само преди дни МФ понижи прогнозата си за ръста до 1.4%, но спрямо 2.9%, заложени в макрорамката на бюджета.

“Необходими са спешни мерки за борба с младежката безработица и се надявам да ги видя в бюджета за 2013 г. Редица страни подготвят армии от обучени млади хора. Нямаме много време. Трябва да предоставим достъпни програми за предприемачество на младите хора”, добави държавнитя глава.

По думите му стратегията “България 2020” ще бъде реална и така правителството ще получи силен коз при оформянето както на бюджетната рамка за догодина, така и при преговорите за следващия бюджетен период на ЕС 2014 -2020 г.

Плевнелиев изтъкна още, че с партиите са набелязали продължаването на реформата в сектор сигурност и регламентирането с отделни закони на службите. Съдебната система също е заложена като приоритет.
“Системата за правораздаване е реформирана в последните 20 години, вече трябва да даде резултати”, каза президентът и изтъкна, че новият Наказателен кодекс, Законът за отнемане на незаконно придобитото имущество и препоръките за промени в Изборния кодекс са важни.
Държавният глава наблегна и върху избора на нов ВСС, който, по думите му, трябва да бъде гарантирано прозрачен.

“2012 г. е важна за Шенген. Правителството и институциите положиха много усилия и да си пожелаем успех за присъединяването. Обединихме се и около административната реформа. Електронното правителство е силна антикорупционна мярка. Нека, както при магистралите, обезпечим финансово този проект. Българите ще повярват отново в своята държава, когато заменим чакането зад гишетата”, каза още Плевнелиев.

Той обърна внимание и върху реформата във водния сектор. “Водата е ресурсът на бъдещето, който ние притежаваме, но не управляваме правилно. Трябва да създадем механизми за отговорно управление, да гарантираме, че подобни бедствия като в село Бисер няма да се случат отново”, призова президентът.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!