Пак ще въртим часовника: Необяснима и архаична мярка Ако е имало положителни ефекти от смяната е било преди 100 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
119

 

В събота срещу неделя връщаме стрелките на часовника с час назад. Според PR-а на Българската стопанска камара Ани Алашка подобна смяна е абсолютно необяснима и необоснована.

“Два пъти годишно ни причиняват излишно въртене на стрелките и биологичния часовник. Ако е имало положителни ефекти от нея (бел. ред. – смяната на часа), то те са били преди 100 години. Струва ми се неясен енергийният ефект, по-скоро дори има ръст на потреблението на електроенергия. Тази мярка е много архаична и ненужна”, настоя Алашка в “България сутрин”.

По думите ѝ пролетната смяна на часа е много неприятна за организама, тъй като съвпада с пролетната умора. Тя подчерта, че не сме поемали ангажимент към ЕК да си сменяме времето и нямаме задължение да правим това нещо.

“За тази смяна не вярвам някой да се сърди, защото ще спим повече”, посочи на шега експертът по медицина на съня д-р Красимир Ранков. Той отбеляза, че това е промяна само с един час и има излишно драматизиране около нея.

По негово мнение ни трябва около седмица, за да се настроим за новия час. През тази седмица той предлага да има повече физическа активност в ежедневието ни. Хубаво е да легнем малко по-изморени и да не правим следобедни дрямки.

“Най-много от това губят режимлиите. Хората, които са представители на свободни професии, за тях няма кой знае какво значение”, каза още д-р Ранков в студиото на Bulgaria ON AIR.

“Адаптационните седмици имат и икономически измерители – особено за хора, които са на поточни линии. Ако човек е недоспал и с неравновесна психика, това няма как да не се отрази на неговата производителност”, заключи Ани Алашка.По публикацията работи: Боряна Павлова

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!