Обсъждат промени в Шенгенския граничен кодекс

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1034

Европейският парламент ще обсъди днес на сесията си в Страсбург предложените от Европейската комисия промени в Шенгенския граничен кодекс.

Миналата седмица комисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом съобщи, че ЕК обмисля да предложи възможност за временно замразяване на членството в Шенген на дадена страна от пространството по строго определени критерии и в извънредни ситуации.

Комисията предложи конкретни стъпки и за уеднаквяване на европейско ниво на политиката за предоставяне на убежище.

Предвижда се укрепване на граничния контрол,

завършване на общата европейска система за предоставяне на убежище, определяне на по-ясни критерии за определяне на законността на миграцията и стратегически подход в отношенията с държави извън ЕС по въпросите на миграцията.

Тези инициативи допълват спешните краткосрочни мерки, които ЕК предприе за справяне с миграционната ситуация в Средиземноморието и миграционния натиск върху държавите от ЕС по външните граници на Общността.

ЕС ще има полза от целева трудова имиграция, за да се справи с с очаквания недостиг на работна ръка в много сектори и за да компенсира прогнозирания спад на европейското население в трудоспособна възраст през идните години, посочи Малмстрьом. Тя отбеляза, че миграцията трябва да бъде направлявана правилно, което означава осигуряване на ефективен граничен контрол и връщане на незаконните мигранти.

Макар събитията в района на Южното Средиземноморие да носят надежда за по-добър живот за милиони хора, те доведоха до разселването на повече от 650 хил. души, на които се наложи да бягат от насилието в Либия, отбелязва ЕК.

Досега броят на хората, търсещи убежище, които пристигат в Европа, е много малък, уточни комисията. По официални данни на ЕК повече от 25 000 бежанци са избрали да потърсят по-добър живот в ЕС.

Последните събития създадоха безпокойство за работата на Шенгенската система, но свободното движение на хора през европейските граници представлява много важно постижение, което не трябва да бъде заличено, а по-скоро утвърдено, коментира Малмстрьом.

За запазване на стабилността на Шенгенското пространство може да се окаже необходимо временното повторно въвеждане на ограничени проверки по вътрешните граници, при изключително извънредни ситуации, като такива, при които част от външната граница е подложена на силен неочакван натиск, отбеляза комисарят.

ЕК предлага инициативи, които обхващат завършване до 2012 г. на общата европейска система за предоставяне на убежище, повишен граничен контрол и по-строго управление на Шенгенското пространство за справяне с незаконната имиграция.

Комисията предлага също да бъдат осигурени гаранции, че всички държави от зоната контролират ефективно своята част от външните граници на ЕС.

По въпроса за промените в работата на Шенгенското пространство групата на ЕНП в Европейския парламент заяви, че ще подкрепи ЕК, доколкото предложенията “развиват Шенгенското споразумение в европейски дух”.

Няма да приемем опити за ограничаване на свободата на движение,

тъй като тя е в сърцевината на Европа и е неин символ; не трябва да има никакво разделение в ЕС, коментира зам.-председателят на групата Манфред Вебер.

Групата на АЛДЕ няма да подкрепи промени, ограничаващи свободното движение в зоната, както и възобновяването на граничния контрол, без да бъдат предприети мерки срещу действителните причини за мигрантските потоци. Според групата е важно отделните държави да изпълняват отговорностите си, вместо да подлагат на съмнение Шенген.

От групата на Зелените посочват, че е редно Европейската комисия и Съветът да повишат контрола в Шенген, а не да отричат установената система. Те напомнят, че и в съществуващите правила за действие на Шенгенското пространство са предвидени процедури за временно затваряне на някои граници, към което следва да се пристъпва само при извънредни обстоятелства, с одобрението на Брюксел и за строго определен срок.

След дебата в ЕП, въпросът ще залегне в дневния ред на предстоящия на 12 май извънреден Съвет по правосъдие и вътрешни работи и ще бъде тема на разговорите за миграцията по време на Европейския съвет на 24 юни. Предстои представянето на т.нар. “пакет за миграцията”, който се очаква да бъде приет на 24 май.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!