НС реши: Ще вървим към нов Изборен кодекс

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
160

Левицата се възмути, че ГЕРБ ги няма и нищо не предлагатНС реши: Ще вървим към нов Изборен кодексПарламентът прие предложението за създаване на Временна анкетна комисия за изработването на нов Изборен кодекс.


В пленарната зала депутатите днес гледаха две предложения за създаване на временен орган към НС.

Приетото беше направено от Лютви Местан и група народни представители. Отхвърленото предложение беше направено от Бойко Борисов и група народни представители от ГЕРБ.

Предложението на Местан предполага комисията да изготви изцяло нови изборни правила, а това на Борисов – само промяна на сега действащия кодекс.

“Ние предлагаме комисията да бъде създадена на паритетен принцип, по трима народни представители от всяка парламентарна група. Общо 12 членове”, обяви Четин Казак от ДПС.

Председател на комисията стана Мая Манолова от левицата. За членове бяха избрани Христо Бисеров, Четин Казак, Мустафа Карадайъ от ДПС, от Атака – Петър Петров, Явор Нотев и Павел Шопов, а от БСП Марияна Тотева и Филип Попов. ГЕРБ останаха без членове, защото ги нямаше в залата и не предложиха кандидатури.

“Едно от основните искания на протестиращите български граждани е за промени в Изборния кодекс. За съществени промени, които да направят изборите в България наистина честни”, заяви от парламентарната трибуна Мая Манолова.

По думите й хората искат да се даде възможност на гражданските организации да издигат кандидати, които реално да имат шанс да бъдат избрани.

Манолова върна лентата към изработването на последния Изборен кодекс, като го нарече “Кодексът Фидосова”.

Зам.-председателят на парламента обясни, че трябва да се създадат такива правила, които да стимулират гражданите да участват в изборите.

“Гражданите на България искат съществени промени в изборните правила”, настоя Манолова.

“Вижте какво е единственото им предложение – 3-процентната бариера”, възмути се тя по повод предложенията на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. Още вчера лидерът на партията Бойко Борисов каза, че иска бариерата за влизане в парламента да падне от 4 на 3 на сто, за да може по-голяма част от българите да имат представителство в парламента.

Според Манолова обаче единствената цел на ГЕРБ била по този начин да вкарат свои “клакьори” в парламента и чрез удобно купуване на парламентарни групи да си осигурят мнозинство.

“Честен вот и ГЕРБ са две думи, които няма никакво покритие”, скочи тя.

Останалите изказвания от парламентарната трибуна също се въртяха около критики срещу ГЕРБ и начина, по който са правени последните избори.

Изключение направи само Павел Шопов от “Атака”, който дебело подчерта, че БСП и ДПС също са творили немалко манипулации на резултати от избори.

Той обаче одобри идеята за цялостна промяна на Избирателния кодекс, а не “кърпенето му”.

“Атака” активно ще участва в тази комисия”, отсече той.

Рамадан Аталай пък се посвети на дълго изказване за необходимостта да се улесни гласуването. По негови думи трябва да се направи всичко възможно, за да се сведат до минимум нелегитимните бюлетини.

Той прокара и тезата, че се създава дискомфорт на гражданите с поставянето на “Х” в бюлетината и търсене на партиите в 2-метрова бюлетина.

По думите му гражданите трбва максимално да се улеснят с гласуването. Аталай не спести и критиките към ГЕРБ, които само влизали и излизали от залата.

“Много е лесно и ние да изкараме на площадите 7-8-10 хиляди. Не го правим, защото сме отговорни пред онези, които са на площадите. Ако с този кодекс не създадем чувство в обществото, че всеки един народен представител си е взел поука, няма да намерим място след няколко седмици в това НС”, категоричен бе депутатът от ДПС.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!