Началникът на Barclays посъветва Тереза Мей да жертва единния пазар след Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
645

Според Джес Стали за Лондон е по-важно да има по-голяма свобода върху регулациите в сектора
Джес Стали пред “Даунинг стрийт 10”. Снимка: Ройтерс
Главният изпълнителен директор на Barclays Джес Стали е предупредил британския премиер Тереза Мей, че трябва да е готова да пожертва достъпа до единния европейски пазар след Brexit в името на по-голям контрол върху финансовото законодателство на страната. Това е станало по време на среща с финансови лидери по-рано този месец, съобщават източници, цитирани от Bloomberg.
Коментарът на американския банкер идва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп разхлаби контрола върху финансовите институции, давайки им конкурентно предимство. Според Стали Великобритания трябва да постави на преден план способността си да задава правила, дори и това да й струва достъпа до европейския пазар.
Сред другите началници по време на срещата с Тереза Мей от 11 януари са били и изпълнителният директор на Deutsche Bank AG Джон Криан, както и председателят на Борда на HSBC Holdings Pls Марк Тъкър и неговият колега от UBS Group AG Аксел Вебер.
Изказването на Стали е в противоречие с единната позиция на ръководството на Barclays, което иска Лондон да сключи споразумение с ЕС, гарантиращо достъпа до блока дори и след Brexit. То обаче е в унисон с мнението на гуверньора на британската централна банка Марк Карни, който заяви през ноември, че след излизането от Съюза Великобритания може да преразгледа правилото за диктувания от Брюксел таван на бонусите, който е особено недолюбван от банкерите.
Като една от най-големите инвестиционни банки в Лондон Barclays има много какво да загуби от сключването на евентуална сделка, която да попречи на конкурентоспособността с Уолстрийт. В момента банката разширява дейността си в Ирландия, за да си гарантира безпроблемно продължаване на дейността след развода на Великобритания и ЕС.

Според източници изпълнителният директор е повторил позицията си и пред британски правителствени представители по време на форума в Давос тази седмица. Те посочват, че Стали е изразил подкрепа за оставането на единния пазар, но само ако Великобритания може да договори повече гъвкавост за себе си. Той обаче е против сключването на сделка, в която се приемат всички европейски правила без право да бъдат променяни в замяна на достъп до единния пазар.
В интервю за Bloomberg тази седмица Стали заяви, че амбицията на Тръмп да облекчи регулациите, наложени на банковата индустрия след световната финансова криза от 2008 г., също може да се отрази не особено благоприятно на сектора.
Според банкери, участващи в Давос, американските компании може да преустановят операциите си в Европа и да пренасочат ресурсите си към по-доходоносни бизнеси в САЩ заради новите регулаторни правила в страната.
На този фон британският премиер Тереза Мей обмисля начини за съхранение на британския финансов сектор. И макар по-големият контрол на Лондон върху законодателството да е от полза за Великобритания, то излизането от единния пазар може да се отрази негативно върху операциите на банките, които използват Ситито като база за своята търговия с блока, посочва още Bloomberg.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!