МС гони 47 дипломати. Петима нямат картончета

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
751

47 предложения за уволнения на посланици и генерални консули са приети от правителството, а само за 42-ма от тях мотивът е принадлежност към ДС и военното разузнаване до 1989 г.

Това съобщава в днешния си брой вестник „Труд“.

Осем генерални консули ще бъдат отстранени веднага, защото мандатите им се прекратяват от кабинета без санкция на президента.

Това са генералните консули в Ниш Георги Юруков, в Шанхай Иван Димитров, в Одрин Вълчо Марков, в Чикаго Валентин Дончев, в Санкт Петербург Георги Михов, в Истанбул Евгени Генев, в Битоля Илиян Караманов и в Мюнхен Атанас Кръстин.

Консулът в Мюнхен се освобождава поради изтичане на срока на назначението му.
Имената на останалите са в списъка на сътрудниците на службите. Георги Михов пък сам подаде оставка след огласяването му.
Илиян Караманов е изпратен като временно управляващ в Битоля от правителството на ГЕРБ. А Евгени Генев е брат на Таня Джаджева, ръководила пресслужбата на експремиера Сергей Станишев.
39 от приетите от кабинета предложения за отзоваване са за посланици, за които се изисква и съгласие от президента.
Четирима от тях са предложени не поради съпричастност към комунистическите тайни служби, а поради изтичане на мандата – Ради Найденов (Виена), Сергей Мичев от мисията в Мексико, която е в списъка за закриване, Петър Драгнев от Йордания и Здравко Попов от Чехия.
Останалите 35 са т. нар. посланици ченгета. Мотивът, който премиерът Борисов изтъква писмено пред Георги Първанов, е сериозно подкопаване на международния авторитет на България.

Повечето документи са подписани и оформени на 27 декември. Един по-малък транш дипломати за уволнение – само шест, е получил изходящ номер в сряда.

За всяко име има отделно решение на кабинета.
Това обаче се прави не за да се даде въможност на президента да приложи индивидуалния подход, за който настоява (да одобри оставките на едни, а други да остави на постовете), а защото практиката досега била такава, пише изданието.
В средата на декември Комисията по досиетата обяви принадлежността на около 45% от проверените ръководители (192-ма – бел. ред.) на български мисии в чужбина към ДС и разузнавателните служби на българската армия.
От тях към момента 88 са служители на МВнР, по информация от ведомството.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!