Молбите за безработица на граждани от ЕС във Великобритания намаляват

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
290

Нов доклад показва, че молбите на същите тези лица представляват малка част от общия брой
Снимка: Архив Ройтерс
Броят на мигрантите от Европейския съюз, подаващи молби за обезщетения при безработица в Обединеното кралство, е намалял след затягането на правилата за допустимост, сочи нов доклад, който в същото време подчертава как молбите на същите тези лица представляват малка част от общия брой, коментира Financial Times.
Т.нар. туризъм за помощи бе противоречива тема преди референдума за Brexit миналата година, като загрижените за миграцията твърдяха, че значителен брой европейци се възползват от щедрата социална система на Великобритания.
Доклад на министерството на труда и пенсиите обаче показва как мигрантите от Европейското икономическо пространство (ЕИП) – което освен ЕС включва още Норвегия, Исландия и Лихтенщайн – са много малък дял от кандидатите за помощи за безработица. В същото време броят на молбите им също намалява.
Много експерти постоянно отхвърлят идеята, че социалните помощи представляват значителен „фактор на привличане“ за мигрантите, заявявайки, че повечето европейци идват във Великобритания, за да работят.
Само 2,4% от искащите помощи за безработица през 2013-14 г. са били мигранти от ЕИП, като тези цифри са спаднали до 1,9% за периода 2015-16 г., сочи докладът.
Броят на мигрантите от ЕИП, подали молби за помощи, е намалял от 177 хил. през 2013-24 г. до 119 хил. души през 2015-16 г.
Спадът в броя им отразява и затягането на проверките за допустимост през 2013 и 2014 г. от страна на коалиционното правителство. Нова проверка, въведена през 2014 г. например, изисква от мигрантите от ЕИП да докажат, че имат „реална перспектива за работа“, за да поискат обезщетение за безработица за повече от шест месеца.
„В периода след въвеждането на мерките е имало 47-процентово понижение на броя на новите молби [за помощи за безработица] от граждани от ЕИП“, казва министерството в доклада.
В същото време броят на британските граждани, подали молби, също е намалял между периодите 2013-14 г. и 2015-16 г., но темпът при гражданите от ЕИП е бил по-бърз.
Според консултанта Майкъл О’Конър докладът на министерството показва, че спадът на молбите за помощи при безработица от мигранти от ЕИП е бил придружен от едновременен ръст на техни молби за добавки, които се осигуряват за работещи лица. „В крайна сметка ръстът при едното компенсира спада при другото“, добавя той.
Между двата разглеждани периода разходите на министерството за помощите за безработица на мигранти от ЕИП са спаднали с 231 млн. паунда до 516 млн. паунда. В същото време добавките за работещите от ЕИП са се увеличили с 200 млн. до 999 млн. паунда през същия период.
По статията работи: Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!