Марин Райков: Една банка държи 54% от парите на държавните предприятия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
625

54% от държавните дружества депозират в една банка, нейното име обаче няма да бъде назовано, съобщи служебният министър-председател Марин Райков след редовното заседание на Министерския съвет.


“Очевидно е, че това число 54% говори недвусмислено за необходимостта от въвеждане на правила и от въвеждането на принципа на задължителност на тези правила. Когато всяко едно от министерствата публикува за в бъдеще списъка на дружествата и на начина, по който те съблюдават правилата, ще може да се види и разбивката на този процент”, коментира Райков, цитиран от Стандарт нюз.

Още вчера Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) публикува образец с правилата. До средата на този месец предстои публично обсъждане, при което могат да се дават мнения и коментари по тях. След като приключи публичното обсъждане, правилата трябва да бъдат приети от Министерски съвет и да влязат в сила. Дори и след като това се случи, няма да бъде публично оповестено в коя точно банка държавните дружества държат повече от половината от парите си. “Прозрачността ще бъде при спазване на банкова тайна, кой в коя банка има сметка няма как да стане публична информация”, обясни финансовият министър Калин Христов.

Съгласно предложените правила държавните дружества, т.е. дружества, в които държавата има поне 50% участие, не могат да държат повече от 25% от нетните си средства в една банка. Тук обаче има уловка – става въпрос за нетна експозиция на предприятието, т.е. разликата между влога му в дадена банка и взетите от банката заеми от самото предприятие. Изчисленията се правят в левове.

Ако има повече от тези 25% в една финансова институция, то част от парите ще трябва да се изтеглят, така че да спазят правилото.

“В случай на нарушаване на ограничението в резултат на текущи оперативни процеси (разходване на средства от сметки, получаване на плащания, изменение на валутен курс), възложителят следва в срок до 1 месец да извърши необходимите действия за изпълнение на условието”, пише още в правилата.

Редактор: Ивайло Ачев
Actualno.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!