Лондон в битка срещу злоупотребите на имигрантите – коментари в британския печат (Агенция „Фокус”)

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
779

Представете си, че живеете в страна, където минималната заплата е по-малка от 80 пенса на час, ако изобщо

можете да си намерите работа. Където 40% от жилищата нямат вътрешна тоалетна. Където най-близкият лекар може да е на разстояние от 50 мили по черен път. Където е невъзможно да се отоплявате през зимата, нямате достатъчно пари, за да си купувате редовно месо и почивките са недостъпен лукс.
Мрачното съществуване е типично за живота на милиони българи и румънци, чиито страни са най-бедните в Европа, пише „Дейли експрес”.
Да бъдем честни: ако една от най-богатите държави в Европа ви предложи нов живот в земя на мед и мляко, с безплатно здравеопазване, безплатно образование и евтина храна, ще се вкопчите с две ръце. Това е причината толкова много българи и румънци, които се стичат към Великобритания, да получават работа на Острова – и то дори преди да бъде официално отворен достъпът до трудовия пазар през януари, пише вестникът.
А тяхното присъствие се чувства навсякъде. През февруари проучване на полицията сред просяците в Абърдийн откри, че почти половината от тях са чужденци, от които повечето са от Румъния и България.
„Скотланд Ярд” предупреди, че 90% от престъпленията с банкомати са извършени от румънски банди, които печелят по този начин 30 милиона паунда годишно. Румънците са израснали в култура, която приема, че когато някой открадне ваша собственост, вие може да откраднете същото от някого другиго. Българите пък идват от най-бедната и корумпирана страна от ЕС.
Играем си с огъня, когато допускаме тези незаконни банди да идват без ограничения и проверки. Разбира се много от тях искат да работят съвестно и да се усъвършенстват и в това няма нищо лошо, ако техният брой е стриктно контролиран, пише изданието, като подчертава повишаващото се ниво на безработицата сред младежите и натиска върху образователната и здравната система.
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън ще постави ограничаването на правата за получаване на социални блага за имигрантите от ЕС в центъра на своя план за реформи, когато се срещне с европейските лидери в Брюксел за преговори, в които ще настоява ЕС да върне някои правомощия на Великобритания, казаха източници пред „Дейли телеграф”.
Германският канцлер Ангела Меркел тази седмица увеличи надеждите на консерваторите за европейската политика на премиера, като заяви, че ЕС трябва да обсъди връщането на някои пълномощия от Брюксел на националните правителства.
Министрите се подготвят за преговорите през октомври, назначени за след изборите в Германия. Меркел каза, че срещата може да е подходящото време да се върнат някои права на страните.
Твърди се, че британското правителство е постигнало значителен напредък в постигането на европейско споразумение за реформите в социалната система.
През последните месеци Иън Дънкън Смит, британският министър по социалните въпроси, е посетил Германия, за да обсъди въпроса, докато министърът по въпросите на заетостта Марк Хобън е обсъдил въпроса с Москва през юли заедно с други свои колеги по време на срещата на Г-20, а Тереза Мей е посетила Брюксел.
Броят на работещите във Великобритания румънци и българи се е увеличил с над една трета през последната година, пише вестник „Дейли Експрес” , позовавайки се на официални данни. Това създава опасения за още по-голям наплив, след като работниците от двете държави от бившия Източен блок получат пълни права да работят във Великобритания според правилата на ЕС за свободно придвижване.
Около 141 000 имигранти, родени в България и Румъния, са били наето в Обединеното кралство през юни, спрямо 104 000 година по-рано, което е увеличени с около 36%, показват данните на британската статистика.
Активисти се опасяват, че още четвърт милион може да се присъединят към тях през следващите пет години.
Броят на родени в чужбина трудещи се във Великобритания се е увеличил с 204 000 през последната година, за да достигне 4.4 млн. Това означава, че чужденци са заели две трети от създадените 307 000 допълнителни работни места през последните 12 месеца.
Броят на работещите във Великобритания румънци и българи се е увеличил с малко над една четвърт за три месеца, съобщава вестник „Йоркшир пост” , позовавайки се на официални данни. Британската статистическа служба съобщава, че 141 000 са били наето през периода април – юни, което представлява увеличение от пости 26% спрямо 112 000 за предходното тримесечие. Това е увеличение с 35% спрямо същия период на миналата година.
Законите, ограничаващи вида работа за имигрантите от двете държави ще бъдат облекчени от началото на следващата година заради правилата на ЕС, събуждайки опасения за сериозно увеличение на броя на бъдещите пристигащи във Великобритания.
Сър Андрю Грийн, председател на „Мигрейшън уоч”, казва: „Това увеличение с малко над една трета на румънските и българските работници във Великобритания през последната година е сериозно увеличение на предишната тенденция. То подсказва, че все още множество хора ще дойдат следващата година, когато нашият трудов пазар бъде напълно отворен за тях”.
Британското правителство ще постави въпроса за ограничаване правото на имигрантите от ЕС да се възползват от социални помощи в сърцето на предстоящите дебати с Брюксел, имащи за цел връщането на правомощия на Великобритания, пише вестник „Таймс” . Британски министри са ускорили работата по въпроса как да подходят към разговорите, след като Ангела Меркел каза във вторник, че плановете Европа „да върне някои правомощия обратно” на страни-членки ще започнат след изборите в Германия следващия месец. През последните месеци британското правителство постигна значителен напредък, изграждайки паневропейско споразумение за реформа на социалните помощи. Иън Дънкън Смит, министър на труда и социалната политика, посети Германия, за да подготви алианс по въпроса с министрите от правителството на Меркел, а Марк Хобън обсъди темата в Москва през юли с други министри на труда от Г20.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!