Конкуренцията между големите производители на поелските стоки се ожесточава

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
366

Рязкото нарастване на бюджетите за маркетинг на компаниите за потребителски стоки

като Procter&Gamble (P&G) и Unilever може да подпомогне за излизането от кризата на телевизионните канали. Това коментира “Ройтерс” в свой анализ.

Действтията на най-големите рекламодатели носят добри новини на телевизионните компании, които бяха засегнати от рецесията, но повече показват засилената конкуренция между тях, отколкото повишаване на бизнес доверието. По същия начин те не показват и че това е индикатор за останалите компании.

P&G обяви, че предприема подобни действия, за да си възстанови пазарния дял, предвид засилената конкуренция в стоките за ежедневна употреба. Такива стоки, които потребителите възприемат като заменими от гледна точка на производителите. Компанията стои зад бръснарските ножчета Gilette, пастата за зъби Crest и перилните препарати Ariel.

Unilever също повишава бюджета си за маркетинг поради слабият икономически растеж и зачестилите промоционални продукти на конкуренцията. Компанията произвежда сапуните Knorr и Dove, както и сладоледите Ben&Jerry.

Намалелите продажби удариха P&G преди година, обяви финансовият директор на компанията Джон Мойлер.  “Загубихме пазарен дял и не се гордеем с това”, казва той, цитиран от “Ройтерс”.” Всъщност, когато обявихме финансовите резултати, обявихме още, че ще сложим долна граница и ще спрем загубата на пазарен дял,” допълва Мойлер.

P&G увеличи своите разходи за реклама с 1 млрд. долара през тази година, като до края на юни те са 8.6 млрд. долара и съставляват около 11% от продажбите на компанията. Ръстът на разходите за реклама обаче засега задминава растежът на продажбите и съответно засегне негативно печалбата за последното тримесечие.

Unilever обявиха, че ще увеличат разходите за реклама и промоции с около 350 млн. евро за първата половина на годината и ще поддържат това ниво на харчене през втората половина на годината.

По-големите рекламни бюджети на тези два гиганти в сектора за потребителски стоки обаче е добра новина за телевизионните канали. Те получават приходи от реклама на продукти за ежедневна употреба още от пускането на първия сапунен сериал през 50-те години. Сапунените сериали са най-естественото място за рекламиране на подобен тип продукти. Затова и телевизиите, които имат подобна програма може да се радват в краткосрочен период. Допълнителен тласък за повече реклама според “Ройтерс” ще дадат и по-ниските цени на рекламата в телевизионните канали.

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!