Кокаиновата зависимост променя мозъка на молекулярно ниво

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1185

Изследване на белтъците на мозъка при маймуни, показва защо е толкова

трудно да се преодолее кокаиновата зависимост

Първото мащабно изследване на белтъците в мозъка на маймуни с кокаинова зависимост показва, че промените в структурата и функциите
на мозъка при дългосрочна употреба на този наркотик са много по-дълбоки и многочислени, отколкото се е смятало досега, съобщава Newswise, цитирайки резултатите от изследването на американски учени, публикувано в специализираното издание Molecular Psychiatry.

Според водещият автор на изследването, д-р Скот Хемби (Scott E. Hemby) от Института по медицина на Университета “Уейк Форест” в Северна Каролина, мащабите на откритите промени, вследствие действието на наркотика, дават биологично обяснение, защо е толкова трудно човек да преодолее зависимостта си към кокаина.

Изследователите от “Уейк Форест” и Университета “Емори” в Джорджия използвали модерната “протеомна” технология, позволяващат

а едновременния анализ на хиляди протеини, за да направят сравнение между “протеомата” – всички белтъци, действащи в определена област на мозъка в конкретен момент, между група маймуни, пристрастили се сами към кокаина, и контролна група животни, неупотребяващи наркотика. Маймуните били избрани като обект на изследването, тъй като при тях са открити най-големи поведенчески, анатомични и биохимически прилики с човека.

При сравнителното изследване били открити дълбоки промени, засягащи както структурата, така и метаболизма и импулсите на мозъчните неврони. Учените смятат, че промените са трудно обратими след спирането приема на кокаин, което обяснява честото повторно изпадане в зависимост.

Резултатите от изследването могат да помогнат при създаването на медикаменти за терапия на негативните изменения на мозъка и възстановяването на нормалното функциониране на невроните, което да повиши успеваемостта на борбата с кокаиновата зависимост. Мащабни изследвания за разработването на ефективни лекарствени средства срещу кокаиновата наркомания в момента се провеждат в Университета на Тексас, уточнява Newswise.

Според различните официални и неофициални оценки в САЩ, броят на пристрастените към кокаина американци е между 2,4 и 6 млн. души. Официално одобрени и лицензирани препарати за лечение на зависимостта към този наркотик към момента няма.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!