Когато медицинските туристи почукат на вратата

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
354

Неочакван стимул за пазара на здравни услуги може да отключи нови възможности пред болниците у нас

Чужденци предпочитат български болници за лечение пред турските – тенденцията, която участници на пазара на здравни услуги забелязват в последния месец, не изненадва.

След събитията в южната съседка се наблюдава ръст на запитванията от немски граждани за лечение у нас. Търсят се предимно сертифицирани по международни стандарти клиники. А най-желаните терапии са в сферата на кардиологията, образната диагностика, пластичната хирургия, зъбни импланти и други. Ръстът на запитванията към момента от немскоговорящите пазари е 30% спрямо същия период на миналата година, каза Христо Петков, управляващ партньор в здравния портал Ofertomed.bg, за Investor.bg.

Тенденцията е обнадеждаваща за бизнеса и икономиката ни като цяло особено след прогнозите, че българската икономика ще пострада от нестабилността в Турция, не само защото географски сме съседи, което ни поставя в „общ кюп” за инвеститорите, но и защото турската икономика е най-голямата в региона и несъмнено ще ни повлече.

Продължаваща дестабилизация в Турция е икономически неизгодна за нас – бизнес климатът ще се влоши, стокообменът ще посивее силно, големите инвестиции у нас ще останат мираж. Въпреки това големите турски инвеститори не биха се оттеглили от България, коментираха пред Investor.bg експерти непосредствено след неуспелия опит за преврат в Турция.

Политическата несигурност в Турция разколебава като цяло икономическите отношения и инвестиционните намерения, но натежава силно и на туристическата индустрия. В този контекст България запазва позициите си на остров на стабилност, което е сериозен коз за привличането на туристи, включително и такива, търсещи медицински услуги.

Последните статистики показват, че туристите вече заобикалят южната ни съседка. И ако мнението на експертите в туристическия бранш е, че България няма да спечели много за туризма си като развлекателна индустрия, то очакванията на експертите от здравния сектор са далеч по-оптимистични.

Увеличава се интересът на граждани от Германия и други западноевропейски страни към медицински туризъм в България. Запитвания от чужденци има за широк спектър от медицински услуги – от козметични процедури до лечение на ракови заболявания, показват наблюденията на портала ofertomed.bg.

И след като от години у нас се говори за набелязване на мерки, които да стимулират и отключат потенциала на здравния туризъм в България, без резултат засега, неочакван стимул за пазара на здравни услуги се оказаха сътресенията в югоизточната ни съседка.

Турция – мощен център за медицински туризъм

За никого не е тайна, че пазарът на медицински услуги за туристи в Турция е огромен. Южната ни съседка винаги е била основен център за медицински туризъм и е предпочитана от западните пациенти заради много по-достъпните цени и предлаганото високо качество на лечение в многобройни клиники. В последните години и българските пациенти също откриха възможностите за лечение в турски клиники в търсене на по-качествена услуга, макар и на по-висока цена, сравнена с България.

Досега пазарът на здравни услуги в южната ни съседка осигуряваше лечение за 360 хиляди чужденци годишно, разпределени в 500 болници с високо качество на услугите, казва Христо Петков. Очакваше се трикратно увеличение на пациентите в този сегмент, допълва той. Към тях трябва да добавим и 3-5 хиляди българи, които всяка година се лекуват в Турция. Със сигурност потокът от българи към Турция ще намалее значително и те ще предпочетат нашето лечение тук, смята експертът.

Възможно ли е страната ни да спечели дял от този пазар след отлива от Турция

Турция е на 10-то място в света като дестинация за медицински туризъм, а преди 5 години беше в топ 17. През 2013 г. 360 хил. са туристите от цял свят, потърсили лечение в Турция, или с 390% повече от 2008 г., 16% от тях са от Германия. Турция планираше тройно увеличение до 2016 година на фона на глобалния пазар – около 30 милиона души ползват услугите на медицинския туризъм по света, а оборотът е около 150 млрд. долара годишно. Плановете на Турция са до 2023 г. да увеличи туристите в този сегмент до 2 милиона.

Въпреки сътресенията в Турция България няма шанс да я измести като дестинация за такъв тип туризъм, но може да вземе дял и със сигурност ще привлечем съществена част от потоците пациенти, смята Петков.

Той напомни, че Турция от години води целенасочена политика за развитие на здравния туризъм. От 50 до 70% от лечението на туристи там се съфинансира от държавата. Частично се поемат и самолетните билети.

„Нереалистично е да говорим, че можем да изместим Турция по какъвто и да е начин от този бизнес. Можем да отворим нашите болници малко повече към хора от Западна Европа и от целия свят към този вид туризъм и да започнем отнякъде”, коментира Христо Петков.

Подготвени ли са обаче българските болници за вълна от чужди пациенти

По оценки на Петков сертифицираните болници в България – две засега, могат да поемат около 2-3 хиляди пациенти месечно от квотата на Германия. Извън сертифицираните клиники цифрата е по-голяма – около 5-7 хиляди души допълнително в цялата страна.

Българските болници в момента имат възможността да покажат, че притежават международни сертификати, добър маркетинг, апаратура и специалисти и могат да се справят с увеличен брой пациенти.

„Имаме изключително добра апаратура и подготвени лекари, така че България има готовност. Това е изгодно за болниците, тъй като клиентите не идват по здравен фонд или различни пътеки, а плащат цялата услуга в самата болница”, обясни експертът. По думите му българските болници имат капацитет да увеличат приема на пациенти, имат необходимите специалисти и апаратура. Кешовите плащания в нашите клиники сега са едва 5-7% от общите разплащания, което показва възможност за значителен ръст, казва още експертът.

На първо място, европейските граждани търсят болниците с международно признати сертификати. Това са лечебни заведения предимно в София. Търсят се кардиологични процедури, ядрено-магнитен резонанс, очни, пластични, стоматологични процедури.

Друга тенденция на търсене е свързана с летните отпуски. Клиники изнасят дейност и по Черноморието, предимно дерматологични, пластични и стоматологични, като целта им е да предложат услуги на летуващи туристи в България, предимно на руски туристи.

Каква сума биха похарчили за лечение в България търсещите здравни услуги чужденци

Досега по данни на ofertomed.bg един германец е давал средно 12 хил. евро за лечение в Турция годишно. Същата сума би могло да остави и в България, и то като получи качествено лечение. „Но едва ли имаме капацитета да приемем всички желаещи за пластични операции, например, като се има предвид, че в Турция 500 са само специализираните клиники по пластична и козметична хирургия, така че мащабът е различен. Но със сигурност един германец може да остави у нас за здравни услуги 5-7 хиляди евро годишно и да получи добра профилактика и корекции в допълнение”, обяснява Христо Петков.

И без дотиране на медицинския туризъм у нас цените на този вид услуги остават конкурентоспособни спрямо тези в Турция и в Западна Европа – например при пластичните операции разликата е в пъти – ако увеличаване на бюста във Великобритания струва около 10 хил. паунда, то в Българя е 3-5 хил. лева, дава пример той.

Бъдещето – здравни услуги онлайн

В България вече се забелязва тенденция за покупки на здравни услуги онлайн, без чакане при личен лекар, и то за високи стойности, казва още управителят на здравния портал. Българи, които живеят в чужбина, купуват онлайн ваучери за здраве, които дават на родителите си или посещават здравни заведения, когато се прибират у нас за почивка, каза Петков.

Сред търсените процедури са ин витро процедури, зъбни импланти, пластични корекции на гърди, генетични и ДНК тестове и други. Онлайн се купуват и цели профилактични пакети, които се съчетават с почивка в България или се предоставят на родители и близки в страната.

Според експерта болниците в България трябва да работят в посока придобиване на международни сертификати и маркетинг, за да разчитат на осезаеми резултати в бъдеще.

В България две са сертифицираните болници по най-високия международен стандарт за качество. Със сигурност част от пациентите ще търсят само тези клиники, но ще има и такива, които търсят алтернатива, казва той.

„Има капацитет, има конкуренция, в Плевен има модерна роботизирана болница, в Стара Загора, в Панагюрище също имаме неизползван капацитет. Но въпросът е дали германецът ще иска да отиде в болница без международен сертификат”, отбелязва Петков.

Проблем е, че болниците у нас все още нямат развит маркетинг, така че да продават продукта си на международния пазар. Трябва да се мисли как да се привлекат пациенти от Сърбия, Македония, Гърция, за което има търсене и сега. Пътят е да се инвестира в сертификати и в маркетинг, категоричен е Христо Петков.

Освен да разчитаме в бъдеще на западноевропейските туристи, бихме могли да чакаме медицински туристи и от Близкия изток – Иран, Ирак, Либия. Това са пациенти, които традиционно са се лекували в Турция през последните години и представляват огромен поток, който би се насочил към Европа.

Конкурентни предимства за българския здравен туризъм

България е сигурна дестинация, пътуването до която е свързано с много ниски разходи. Лечението е на европейско ниво с добри специалисти. Имаме и сертифицирани болници с най-високите световни стандарти, модерни онкологични, кардиологични и неврохирургични центрове, както и добри специалисти в пластичната хирургия. Голямата конкуренция между болниците в България е предпоставка за качествени услуги на ниски цени.

Много клиники изнасят част от дейността си по Черноморието през лятото в големи хотели. Целта е да бъдат привлечени именно чуждите туристи за лечение в България. Руските туристи са желани и като туристи в медицината. И сега руските семейства, които почиват у нас, ползват стоматологични, пластични услуги. Разбира се, все повече българи припознават нашите сертифицирани болници като място за лечение, каза Петков.

Той прогнозира, че до 3-4 години България може да се превърне в изключително интересна дестинация за здравни услуги, които да са достъпни онлайн.

Бъдещето е здраве онлайн – хората да са информирани за заболяванията и да могат да запазят час в болница по интернет, плащайки онлайн, коментира той. Очакванията му са в близките десет години цялото здравеопазване да бъде онлайн, като болниците ще съветват своите пациенти до всяко място по света, защото технологиите позволяват да се действа по този начин.

В световен мащаб най-търсени дестинации за медицински туризъм са САЩ, Германия, Индия, Куба, Белгия, Полша. Почти половината от приходите от медицински туризъм в Истанбул са от чужденци по данни на Ofertomed.bg.

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!