Китаец тръгва да покорява света с 14 млрд. долара в джоба

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
455

Най-богатият бизнесмен на Китай - Ван Цзянлин, тръгва да

покорява света с $ 14,2 млрд. в джоба. На толкова оцени състоянието му преди дни сп. “Форбс”, като го постави безапелационно начело на най-състоятелните китайци. През 2012 г. инвеститорът е имал 8 млрд. и е бил трети в класацията.

Една от целите му е и България с нейните хотели. Това стана ясно през отминалата седмица, когато премиерът Пламен Орешарски бе на световния икономически форум в Далиен. След среща между българския политик и китайския бизнесмен бе обявено, че Ван Цзянлин има интерес към всички сфери на туризма у нас. За да се увери в предимствата на бъдещите инвестиции в България, той щял да посети страната ни до края на годината.

Малко преди тази среща китайски богаташ №1 се бе върнал от Париж, където смята да купи хотел и търговски център. След като направи големи вложения в САЩ, сега той е насочил вниманието си към Европа, писа по този повод френският в. “Монд”.
Напоследък собственикът на бизнес империята “Ванда груп” не спира да пътува. През юни бе обявено началото на проект за изграждане на хотелски и жилищен комплекс за 832 млн. евро в Лондон. Ще бъдат вдигнати 2 небостъргача по 200 м всеки – най-високите обитаеми сгради в британската столица. Да не говорим за многобройните начинания, които са в етап на реализиране в Ню Йорк и поне в още десетина градове по света.

Според най-новата класация на сп. “Фобрс” 58-годишният Ван Цзянлин (роден е на 24 октомври 1954 г.) вече заема 63-о място в света по богатство. Изпреварва дори собственика на “Фейсбук” Марк Зукърбърг.
Китайската годишна класация за най-богатите в страната – “Хужун”, базирана в Шанхай, му приписва състояние доста по-голямо от посоченото от “Форбс” – повече от 22 млрд. долара.

Във всеки голям град в Китай вече има “Ванда плаза” – центрове за развлечения, които обединяват хотели, ресторанти, кина и други културни забавления. В Китай те вече са 72, още 20-ина са в строителство и трябва да бъдат завършени до 2015 г.
Израсъл в семейство с пет деца в Съчуан, Западен Китай, Ван Цзянлин влиза в армията, която напуска през 1986 г. след 16 г. служба. Едва след това става студент и получава диплома от университета в Ляонин. Тя му отваря вратите към чиновнически пост в голямото индустриално пристанище Далиен. Бъдещият крупен индустриалец влиза в Китайската комунистическа партия през 1976 г.

След като няколко години работи в компания в сектора на недвижимите имоти, през 1992 г. минава във “Ванда” – компанията, която става трамплин за възхода му. Ван Цзянлин бързо става неин генерален директор.

Днес тя притежава 9 млн. кв. м сградна площ, като освен 72-та магазина става дума за 40 петзвездни хотела, 68 караоке барове и 6000 киноекрана. В следващите две години плановете са броят на луксозните хотели да бъде удвоен.

Големият скок в състоянието на Ван се дължи именно на факта, че той залага на индустриална недвижимост, която е в силен възход в родината му. Въпреки твърденията, че корупцията е превзела сферата на недвижимите имоти в Китай, бизнесменът казва, че никога не се е сблъсквал с нея. “В Китай връзките между бизнеса и политиката са сложни, но всеки сам трябва да ги изучи без учебник”, обяснява богаташът. Неговият съвет за успех е да гледаш собствените си дела, но да поддържаш прекрасни отношения с властите.

В продължение на годините бизнесменът си изгражда добра социална мрежа. Днес той е представител в Политическата консултативна конференция на китайския народ – символичен форум, който се събира веднъж годишно през март, като целта му е да асоциира най-богатите хора в страната с партийните решения.

Ван Цзянлин има ясна идея за развитието на Китай. Той се надява, че държавните монополи ще бъдат раздробени, а частните компании ще стават все повече. Самият той умее да улавя всяка перспективна възможност. През 2005 г., когато разбира важността на мултиплексите за клиентите на търговските си центрове, не се колебае да изгради своя мрежа от зали. Опитва да подпише договор с “Уорнър Брадърс”, който се проваля, защото китайското законодателство позволява миноритарно участие на чужденци, а американците искат 70 на сто от баницата.

Днес предприемчивият инвеститор е сред големите печелишви от изграждането на мултиплекси във всички краища на Китай. Той обаче не спира дотук. През 2012 г. харчи 2,6 млрд. долара, за да купи втората по големина мрежа от киносалони в САЩ – AMC “Направихме кината рентабилни за една година, докато преди покупката те бяха на загуба”, казва Ван, който твърди също, че е заинтересован от партньорство с Холивуд в продуцирането на нови заглавия. Създател е на филмов фестивал в Китай и се надява един ден той да съперничи на оскарите, съобщава АП.

Миналата година в. “Таймс” посочи, че през следващите 10 години компанията “Ванда” възнамерява да инвестира 10 млрд. долара в САЩ и общо 30 млрд. долара в цял свят. Създадена през 1988 г., “Ванда”, която притежава активи за 49 млрд. долара, е получила 10 млрд. чиста печалба миналата година. Целта е тя да бъде удвоена през 2015 г.

Не бих наложил моята бизнескултура на предприятията, които купувам в САЩ и Европа, казва китайският бизнесмен, който вече е собственик и на производителя на яхти “Сънсийкър”. Именно тази компания произвежда суперлодките за филмите на Джеймс Бонд Самият Ван е голям техен фен. Още преди да купи компанията преди около месец, той се сдоби със “Сънсийкър 108” – специално издание. Тази яхта, която прилича по-скоро на бронирана ракета, бе използвана от лошите, с които Агент 007 се бори във филма “Казино Роял”. Ван е един от първите бизнесмени в Китай, които са си позволили частен самолет.

За личния живот на новия богаташ №1 на Китай се знае малко – само това, че е женен и има едно дете. Известно е, че притежава голяма колекция от произведения на изкуството, които иска да изложи в специално създаден за целта музей в Пекин. Познат е като голям фен на футбола. През 1997 г. спонсорира първия професионален футболен отбор в Далиен. Пее тибетски и монголски народни песни на годишното събрание на акционерите. Харчи много за благотворителност и наскоро даде огромна сума за възстановяването на древен храм в Нанкин.
24chasa.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!